local weather Click for Sun Valley, Idaho Forecast
 front page
 classifieds
 calendar
 public meetings

 previous edition

 recreation
 subscriptions
 express jobs
 about us
 advertising info
 classifieds info
 internet info
 sun valley central
 sun valley guide
 real estate guide
 homefinder
 sv catalogs
 hemingway
Produced & Maintained by Idaho Mountain Express, Box 1013, Ketchum, ID 83340-1013 
208.726.8060 Voice
208.726.2329 Fax

Copyright © 2003 Express Publishing Inc.
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 


Wednesday, May 5, 2004

Sports

2004 Blaine County track meet results


May 1, 2004, the annual Hershey/Blaine County track and field meet at Carey School’s Derrick Parke Memorial Field and track. Sponsored by the Blaine County Recreation District and volunteers, the event attracted about 200 boys and girls ages 6-14 from Blaine County. The top two finishers in each event (ages 9-14) qualified for the state meet on Saturday, July 10 at Phil Homer Field, Wood River High School in Hailey.

 

Ages 9-10 (1994-95)

  • Girls' long jump: 1—Michaela Adamson (C) 6-2 ¾. 2—Ryan Doyle (H) 5-10 ¼. 3—Tristin Bowers (H) 5-4 ¼. 4—Teagen Palmer (K) 5-2 ¼. 5—Milana Austin (H) 5-0 ½. 6—Gracie Eagan (K) 5-0 ½.

     
  • Girls' softball throw: 1—Kaitana Martinez (H) 110-1. 2—Elizabeth Fry (H) 68-2. 3—McKenna Chase (H) 62-3. 4—Lily Richards (H) 58-0. 5—Lena Friesen (H) 57-3. 6—Reid Selisch (H) 49-11.

     
  • Girls' 50m: 1—Gracie Eagan (K) 9.12. 2—Charmaine Kirkland (C) 9.19. 3—Teagen Palmer (K) 9.2. 4—Catherine Henry (H) 9.63. 5—Kelly Patterson (C) 9.76. 6—Morgan Guymon (C) 9.77.

     
  • Girls' 100m: 1—Michaela Adamson (C) 15.09. 2—Elizabeth Fry (H) 15.66. 3—Kaitana Martinez (H) 15.75. 4—Lily Richards (H) 17.18. 5—Milana Austin (H) 17.28. 6—Charmaine Kirkland (C) 17.39.

     
  • Girls' 200m: 1—Michaela Adamson (C) 31.68. 2—Elizabeth Fry (H) 33.34. 3—McKenna Chase (H) 36.76. 4—Milana Austin (H) 38.73. 5—Kinzie Bailey (H) 39.78. 6—Emilia Bingham (B) 40.73.

     
  • Girls' 400m: 1—Tristin Bowers (H) 1:21.0. 3—Lena Friesen (H) 1:39.59. 3—Savannah Hughes (H) 1:55.29.

     
  • Girls' 400m relay: 1—Hailey (Kaitana Martinez, Tristin Bowers, McKenna Chase, Lily Richards) 1:07.7. 2—Ketchum (Gracie Eagan, Kinzie Bailey, Teagen Palmer, Caroline Patton) 1:17.64.

     
  • Boys' long jump: 1—Nicholas Weber (H) 5-9. 2—Tommy Bailey (H) 5-2. 3—Austin Hennefer (C) 5-2. 4—Charlie Rivera (C) 5-2. 5—Jimmy Holcomb (H) 5-0 ½. 6—Barrett Admire (K) 4-9 ½.

     
  • Boys' softball throw: 1—Adam Brown (K) 111-10. 2—Connor Farrow (K) 105-0. 3—KJ Savaria (H) 104-6. 4—Baley Barg (C) 103-6. 5—Nik Greenawalt (H) 99-1. 6—Jack Cenarrusa (C) 94-8.

     
  • Boys' 50m: 1—KJ Savaria 8.12. 2—Ian Keys (H) 8.26. 3—Jon Paris (H) 8.39. 4—Sheldon Hansen (C) 8.74. 5—Austin Hennefer (C) 8.75. 6—Devin Doyle (H) 8.78.

     
  • Boys' 100m: 1—Charlie Rivera (C) 15.92. 2—Nicholas Weber (H) 16.66. 3—Baley Barg (C) 17.25. 4—Sheldon Hansen (C) 17.26. 5—Jack Cenarrusa (C) 17.27. 6—Glen Andrews (C) 17.46.

     
  • Boys' 200m: 1—Adam Brown (K) 34.89. 2 (tie)—Tommy Bailey (H) and Nicholas Weber (H) 35.24. 4—Zack Freeman (K) 36.35. 5—Barrett Admire (K) 36.9. 6—Nik Greenawalt (H) 37.5.

     
  • Boys' 400m: 1—Connor Farrow (K) 1:19.8. 2—Drew Barsch (H) 1:20.3. 3—Adam Vorsteveld (K) 1:20.7. 4—Jimmy Holcomb (H) 1:33.9.

     
  • Boys' 400m relay: 1—Hailey (Tommy Bailey, Ian Keys, Jon Paris, KJ Savaria) 1:05.00. 2—Ketchum (Adam Brown, Barrett Admire, Connor Farrow, Zack Freeman) 1:08.65. 3—Carey (Baley Barg, Jack Cenarrusa, Chance Chavez, Charlie Rivera) 1:09.14. 4—Hailey (Jared Anderson, Drew Barsch, Forrest Davis, Jimmy Holcomb) 1:18.27. 5—Ketchum (Adam Voerstad, Jake Vegwert, David Soares) 1:21.0.

 

Ages 11-12 (1992-93)

  • Girls' long jump: 1—Grace Lagodich (H) 6-7 ¼. 2—Jenni Murphy (C) 6-4. 3—Lydia Fuller (H) 6-3 ½. 4—Brooke Bowers (H) 5-9 ¾. 5—Megan Yates (H) 5-9. 6—Diane Husbands (H) 5-7 ½.

     
  • Girls' softball throw: 1—Ashley Hesteness (H) 89-1. 2—Josie Dawson (H) 88-2. 3—Monica Garceau (H) 77-11. 4—Elizabeth Cameron (H) 70-4. 5—Ali Appleton (K) 67-2. 6—Leighann VanQuill (H) 55-6.

     
  • Girls' 100m: 1—Grace Lagodich (H) 15.13. 2—Jenni Murphy (C) 15.2. 3—Monica Garceau (H) 16.17. 4—Megan Yates (H) 16.24. 5—Shaylyn Bernston (H) 16.96. 6—Leighann VanQuill (H) 17.01.

     
  • Girls' 200m: 1—Ashley Hesteness (H) 31.27. 2—Lydia Fuller (H) 34.77. 3—Allyson Hesteness (H) 35.24. 4—Madison Waller (H) 37.01. 5—Madison Tidwell (K) 37.09. 6—Diane Husbands (H) 38.82.

     
  • Girls' 400m: 1—Brooke Bowers (H) 1:19.1. 2—Ali Appleton (K) 1:24.99. 3—Shaylyn Bernston (H) 1:26.34. 4—Madison Tidwell (K) 1:32.7. 5—Ashton Lupton (H) 1:35.94. 6—Ryan Doyle (H) 1:40.7.

     
  • Girls' 400m relay: 1—Hailey (Lydia Fuller, Monica Garceau, Ashley Hesteness, Grace Lagodich) 1:02.3. 2—Hailey (Brooke Bowers, Elizabeth Cameron, Megan Yates, Leighann VanQuill) 1:10.3. 3—Hailey (Allyson Hesteness, Diane Husbands, Ryan Doyle, Shaylyn Bernston) 1:12.12.

     
  • Boys' long jump: 1—Sean Sutton (K) 6-0. 2—Max Bates (H) 5-8 ½. 3—Dylan Carroll (K) 5-8 ½. 4—Connor Hesselbacher (H) 5-7. 5—Chris Preucil (K) 5-6. 6—James Paris (H) 5-1.

     
  • Boys' softball throw: 1—Tyler Peters (WR) 125-5. 2—Jake Freeman (K) 124-9. 3—Trevor Peck (C) 118-1. 4—Wacey Barg (C) 115-6. 5—Shane Bingham (C) 107-2. 6—Ben Thompson (K) 105-8.

     
  • Boys' 100m: 1—Spyder Turco (H) 15.05. 2—Ben Thompson (K) 15.8. 3—Tyler Peters (H) 15.86. 4—Wacey Barg (C) 16.15. 5—Jake Freeman (K) 16.28. 6—Connor Hesselbacher (H) 16.3.

     
  • Boys' 200m: 1—Connor Hesselbacher (H) 33.75. 2—James Paris (H) 34.0. 3—Blair Peck (C) 38.18. 4—Anthony Martin (K) 39.41. 5—Douglas Allen (H) 42.07.

     
  • Boys' 400m: 1—Shane Bingham (C) 1:13.25. 2—Brett Adamson (C) 1:17.34. 3—Cody Brooks (C) 1:21.32. 4—Caleb Cenarrusa (C) 1:35.05.

     
  • Boys' 800m: 1—Trevor Peck (C) 2:59.2. 2—Cody Brooks (C) 3:03.2. 3—Max Bates (H) 3:21.6. 4—Jake Miczulski (H) 3:33.0. 5—Andrew Izckrone (H) 3:33.7.

     
  • Boys’ 400m relay: 1—Carey (Brett Adamson, Wacey Barg, Shane Bingham, Trevor Peck) 1:03.3. 2—Hailey (Max Bates, Justin Thresher, Tyler Peters, James Paris) 1:06.48. 3—Ketchum (Jake Freeman, Anthony Martin, Chris Preucil, Ben Thompson) 1:09.8. 4—Ketchum (Dylan Carroll, Nathan Moses, Sean Sutton, Alex Bates) 1:13.89.

 

Ages 13-14 (1990-91)

  • Girls' softball throw: 1—Katie Pruett (H) 100-6. 2—Shelby Hansen (C) 97-2. 3—Kayla Bailey (C) 92-11. 4—Desi Peters (H) 90-3.

     
  • Girls' long jump: 1—Hannah Fuller (WR) 7-3 ¾. 2—Taylor Whitby (C) 6-5 ¼. 3—Delaney Fox (WR) 6-2. 4—Kelsey Green (C) 6-1.

     
  • Girls' 100m: 1—Delaney Fox (WR) 14.72. 2—Krista Allen (C) 15.7. 3—Kayla Bailey (C) 15.75. 4—Hannah Fuller (WR) 15.83. 5—Shelby Hansen (C) 15.87. 6—Kelsey Green (C) 16.3.

     
  • Girls' 200m: 1—Delaney Fox (WR) 30.54. 2—Taylor Whitby (C) 31.41. 3—Katie Pruett (WR) 36.55.

     
  • Girls' 800m: 1—Kelsey Green (C) 2:51.8. 2—Hannah Fuller (WR) 2:57.0.

     
  • Boys' softball throw: 1—Kyle Brooks (C) 139-1. 2—Juan Martinez (WR) 133-1. 3—Jake Stewart (C) 132-1. 4—Daniel Henry (WR) 115-6. 5—Calvin Walgamott (C) 110-7. 6—Andy Fields (H) 75-6.

     
  • Boys' long jump: 1—Jake Stewart (C) 6-9. 2—Jared Cenarrusa (C) 6-8. 3—Jordan Niedrich (WR) 5-4 ¾.

     
  • Boys' 100m: 1—Andy Fields (H) 13.37. 2—Juan Martinez (WR) 15.81. 3—Daniel Henry (H) 17.07. 4—Jordan Niedrich (H) 17.4

     
  • Boys' 200m: 1—Andy Fields (H) 29.01. 2—Calvin Walgamott (C) 33.28. 3—Daniel Henry (H) 37.21.

     
  • Boys' 800m: 1—Kyle Brooks (C) 2:44.4. 2—Jared Cenarrusa (C) 2:49.0. 3—Juan Martinez (WR) 2:51.5. 4—Jordan Niedrich (WR) 3:12.2.

     
  • Boys' 400m relay: 1—Carey (Kyle Brooks, Calvin Walgamott, Jared Cenarrusa, Jake Stewart) 1:06.0.

 

Ages 8-and-under (1996-97)

  • Girls' long jump: 1—Emilia Bingham (B) 4-6 ¾. 2—Lilly Rivera (C) 4-5 ¼. 3—Brittney Bowers (B) 4-2 ¾. 4—Daphne Kirkland (C) 4-0 ½. 5—Kalydia Guzman (B) 3-10 ½. 6—Miriam Bingham (B) 3-8 ¾.

     
  • Girls' softball throw: 1—Sadie Dawson (B) 46-2. 2—Danielle Shaeffer (B) 43-6. 3—Cicely Peavey (B) 39-7. 4—Kelsey Syms 39-4. 5—Isabella Stimac (B) 36-6. 6—Keara Gammon (B) 31-6.

     
  • Boys' long jump: 1—Michael Niedrich (B) 4-11. 2—Cooper Bailey (H) 4-9. 3—Tanner Josey (B) 4-8. 4—Liam Niedrich (B) 4-4 ¾. 5—Jake Jorgensen (B) 4-4 ½. 6—Austin Savaria (B) 4-3.

     
  • Boys' softball throw: 1—Zach Miczulski (B) 61-9. 2—Riley Sennes (K) 56-0. 3—Nate Adamson (C) 51-9. 4—Hagan Barsch (B) 44-6. 5—Christopher Peck (C) 40-1. 6—Taylor Douthit (B) 39-9.


Homefinder

City of Ketchum

Formula Sports

Windermere

Edmark GM Superstore : Nampa, Idaho

Premier Resorts Sun Valley

High Country Property Rentals


The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.





|