Boise’s Jamie Yanik, 38, and Ketchum-based professional mountain biker Rebecca Rusch, 46, rode away with the 45-mile marathon titles of Saturday’s Whit Henry Memorial Galena Grinder.
Yanik (3.32:27) captured the Pro Men’s title by nearly nine minutes over former Ketchum endurance athlete Michael Tobin of Boise (3.41:20). The Men’s Open Singlespeed winner was Ryon Butterfield of Pocatello (4.08:07).
Two years ago, Yanik won the Race to Robie Creek 13.1-mile half marathon in Boise and, on May 19 competing as a road cyclist, he was fourth among Men’s Category 1/2 cyclists in the Tour of Walla Walla (Wash.) Individual Time Trial.
Rusch’s long list of endurance achievements includes winning the Women’s Singlespeed gold medal during the 2013 USA Cycling Marathon Mountain Bike Championship on Baldy.
Ketchum’s Gus Gibbs, 28, won Saturday’s Men’s Pro/Open Cat. 1 race on the 22.5-mile cross-country course at 1.50:16. He was fifth among Men’s 19-29 competitors during July’s USA Cycling Marathon nationals at Sun Valley.
Galena Lodge’s Erin Zell (2.17:43) led the women on the Galena Grinder course.
Saturday’s 78-racer Knobby Tire Series event had a field of 32 racers for the 45-mile marathon and 46 for the cross-country races that ranged in length from 10 to 22.5 miles. There were 13 women and 65 men competing at Galena Lodge.
It was the 13th anniversary renewal of the current incarnation of the Grinder, a mountain bike race at 7,300-foot altitude that’s been held here for two decades. The event was staged on the Galena Lodge trails north of Ketchum.
The event is held in memory of Whit Henry, a 2001 Wood River High School graduate who died July 2, 2003 in a vehicular accident. He became a passionate cyclist before his untimely death at 20.
Results for the 45-, 22.5-, 17.5- and 10-mile racers follow:
MARATHON (45 miles)
Men’s Open/Pro Cat. 1/2/3: 1—Jamey Yanik of Boise (GIANT) 3.32:27. 2—Michael Tobin of Boise 3.41:20. 3—Nathan Miller of Park City, Utah 3.42:24. 4—Will McDonald of Park City 3.44:22. 5—Julian Gomez Villafane of Ketchum 3.51:57. 6—David Rovira 4.01:18. 7—John Reuter of Ketchum (The Elephant’s Perch) 4.13:15. 8—Whitney Albright of Hailey 4.15:06. 9—Brad Walker of Hailey (Elephant’s Perch) 4.20:11. 10—Charles Nowacki of Arvada, Co. 4.30:43. 11—Shawn Mitchell of Boise (Team Rhino Rush) 4.31:27. DNF—Brent Gorman of Boise.
Women’s Open/Pro Cat. 1/2/3: 1—Rebecca Rusch of Ketchum 4.35:39. 2—Fairlee Frey of Boise (Team Rhino Rush) 5.15:49. 3—India Wysong of Ketchum (Mud Honey Cycling) 5.31:18.
Men’s Open Single Speed: 1—Ryon Butterfield of Pocatello (Pro Leisure) 4.08:07. 2—Chris Howell of Pocatello 4.50:24. 3—Mike Sherman of Boise (Broken Spoke) 5.13:46.
Men 19-29: 1—Mike Sinnott of Sun Valley 5.15:21. DNF—Michael Shaw of Boise.
Men 30-39: 1—Patrick Nagler of Boise (Broken Spoke) 4.10:56. 2—Tim Nelson of Boise 4.22:44. 3—Austin Bristow of Atlanta, Ga. 6.12:16. DNF—Corey Wight of Pocatello.
Women 30-39: 1—Amy Drumm of Hailey (Mud Honey) 5.44:01.
Men 40-49: 1—Kyle Rafford of Ketchum 4.12:14. 2—Andrew Filler of Boise (Eastside Cycles) 4.13:46. 3—Tony Buoncristiani of Ketchum 4.39:49. 4—Kim Ueda of Pocatello 4.48:24. 5—T.J. Henshall of Boise 4.49:39. 6—Hank Dart of Hailey 5.20:09. 7—Bill Josey of Hailey 5.23:09. DNF—Todd Meier of Boise.
Men 50-plus: 1—Jon Gould of Boise 4.21:58. 2—Dave Bell of Ketchum 5.04:43. 3—Herberth Corrales of Hailey 5.49:55.
XC PRO/EXPERT (22.5 MILES)
Pro/Open Cat. 1 Men: 1—Gus Gibbs of Ketchum 1.50:16.
Men Open Single Speed: 1—Mark Schafer of Boise (Eastside Cycles) 2.10:17.
Men Cat. 1 50-plus: 1—Matthew Shelton of Mill Valley, Ca. 2.01:26. 2—Tim Phillips of Eagle (Broken Spoke) 2.04:39. 3—Jesse Ferrer of Star 2.13:10. 4—James Santa of Hailey 2.15:13. 5—Weston Wheat of Meridian (Wild Rockies) 2.19:11. 6—Connell Lloyd of Eagle (Team Boise Development) 2.21:23.
Men Cat. 1 40-49: 1—Steve Price of Twin Falls 1.52:03. 2—Justin McGee of Boise 2.03:33.
Women Cat. 1 40-49: 1—Erin Zell 2.17:43. 2—Kelli Lusk of Ketchum (Mud Honey) 2.37:24.
Men Cat. 1 30-39: 1—Jedediah Young of Ketchum 2.03:45.
Men Cat. 1 15-18: 1—Alec Miller of Boise (BYRDS) 2.02:43.
SPORT (17.5 MILES)
Men Cat. 2 50-plus: 1—Scott Grill of Ketchum 1.50:42. 2—Fritz Stafford of Meridian (Wild Rockies) 1.58:23. 3—Lonnie Young of Eagle 1.58:46. 4—Jeffrey Lyon of Hailey 2.18:44.
Men Cat. 2 40-49: 1—Ellis Perkins of Twin Falls 1.42:11. 2—Rick LaBelle of Driggs 1.46:08. 3—Edward Blair 1.50:47. 4—Troy Larsen of Hailey 1.54:44. 5—Mark Gunderson of Boise 2.02:00. 6—Bryan Moody of Richmond, Va. 2.17:28. 7—Thad Biggers of Hailey 2.32:27.
Women Cat. 2 40-49: 1—Tory Canfield of Ketchum (Mud Honey) 2.24:50.
Men Cat. 2 30-39: 1—Tristan Jones of Twin Falls 2.18:46. 2—Stuart Hoag of Ketchum 2.23:07.
Women Cat. 2 30-39: 1—Trina Benson of Ketchum 2.14:09.
Men Cat. 2 19-29: 1—Parker Jones of Garden City (Northern Arizona Univ.) 2.04:08. 2—Cameron Newton 2.05:32.
Men Cat. 2 15-18: 1—Spencer Ferrer of Star 1.46:11. 2—Ian Mullens of Hidden Springs 1.46:36.
Men Cat. 2 13-14: 1—James Roloff of Boise (Broken Spoke) 1.45:46.
BEGINNER (10 MILES)
Women Cat. 3 50-plus: 1—Rebecca DeShields of Hailey 1.33:48.
Men Cat. 3 40-49: 1—Kevin Hanners of Filer 2.17:25.
Women Cat. 3 40-49: 1—Charlene Pickett of Boise 1.12:22.
Men Cat. 3 19-29: 1—Ian Megale of Boise 58:37.
Women Cat. 3 19-29: 1—Lindy Haaglund of Garden City 1.12:31.
Junior boys 13-14: 1—Ethan Hanners of Filer 2.42:12.
Junior girls 13-14: 1—Makena Gove of Sun Valley 1.34:59.
Junior boys 11-12: 1—Zane Lyon of Hailey 1.09:37. 2—Jarret Ferrer of Star 1.13:51. 3—Ethan Wong of Boise 1.29:19.
Junior girls 11-12: 1—Dayna Hanners of Filer 2.17:23.
Junior boys 10-and-under: 1—Lance Wong of Boise (BYRDS) 1.37:06.