Wednesday, May 21, 2014

2014 State 3A tennis tournament

May 16-17, 2014 at Vallivue and Caldwell high schools


12 schools, 96 players

 

Final overall team totals (state qualifiers in parentheses)

 

1—Parma (16)…. 138 points

2 (tie)Community School (13)….76

2 (tie)—Fruitland (15)…. 76

4—Weiser (3)….16

 

Others—Gooding (6) 13; Coeur d’Alene Charter (9) 6; Sugar-Salem (5) 5; Homedale (6) 5; Clearwater Valley (5) 2; Clark Fork (3) 2; Deary (4) 0; and Grangeville (11) 0.

 

Breakdown by boys and girls

Boys

1—Parma (3rd state boys title, 15th overall) 75 points

2—Community School 53

3—Fruitland 21.5

4—Gooding 5.5

5 (tie)—Sugar-Salem and Weiser 4

Girls

1—Parma (4th state girls title, 14th overall) 63 points

2—Fruitland 54.5

3—Community School 23

4—Weiser 12

5—Gooding 7.5

 

Points by category—

(138)—Parma     36 BS, 20 GS, 21 BD, 25 GD, 36 MD=138

            1st—BS, MD. 2nd—BS, GS, GD, MD. 3rd—BD. 4th—BD, GD.

 

(76)—Community School   11 BS, 16 GS, 36 BD, 1 GD, 12 MD=76

            1st—BD. 2nd—BD. 3rd—GS, MD. 4th—BS.

Including this year, the Cutthroats have finished first or second at state in 15 of the last 18 state meets. Successive point totals were 53 in 1997, 46 in 1998, 52 in 1999, 76 in 2000, 91 in 2001, 94 in 2002, 59 in 2003, 86 in 2004, 108 in 2005, 120 in 2006, 59 in 2007, 92 in 2008, 94 in 2009, 66 in 2010, 35 in 2011, 86 in 2012, 29 in 2013 and 76 in 2014. Average point total at state in those 18 years, including 2014, is 73.4 (1,322 divided by 18)

 

(76)—Fruitland    12 BS, 29 GS, 8 BD, 24 GD, 3 MD=76

            1st—GS, GD. 2nd—none. 3rd—BS. 4th—GS.

 

Points by singles/doubles

            76—Community School…..21-13 all matches in 2014—27 points singles (10-9 matches), 49 points doubles (11-4).

History: 21-13 all matches in 2014, 9-22 all matches in 2013, 25-18 all matches in 2012, 9-17 all matches in 2011, 23-19 all matches in 2010, 21-16 all matches in 2009, 26-19 all matches in 2008, 22-18 all matches in 2007, 33-15 all matches in 2006 and 30-14 in 2005.

 

State team championships (46th time):

2014 (3A)—Parma (boys) and Parma (girls)

2013 (3A)—Fruitland (boys) and Fruitland (girls)

2012 (3A)—Community School (boys) and Fruitland (girls)

2011 (3A)—Parma (boys) and Fruitland (girls)

2010 (3A)—Community School (boys) and Parma (girls)

2009 (3A)—Community School (boys) and Parma (girls)

2008 (3A)—Parma (boys) and Parma (girls)

2007 (3A)—Parma

2006 (3A)—Community School

2005 (3A)—Community School

2004 (3A)—Community School

2003 (3A)—Homedale

2002 (3A)—Community School. 2001 (A-2)—Community School.

1998-2000 (Class B)—Bishop Kelly. 1997—Jerome.

1996—Homedale. 1995—Bishop Kelly. 1993-94—Parma. 1992—Jerome.

1991—Parma. 1989-90—Jerome. 1988—Wood River. 1987—Vallivue.

1986—Wood River. 1985—Jerome. 1983-84—Bishop Kelly. 1982—Wood River.

1981—Gooding. 1975-80—Bishop Kelly. 1973-74—Payette. 1972—Bishop Kelly.

1971—Parma. 1970—Parma and Jerome. 1968-69—Parma.

 

Number of state team titles—Bishop Kelly 17 overall, Parma 15, Community School 8, Jerome 6, Wood River 4, Fruitland 4, Payette 2, Homedale 2, Gooding 1, Vallivue 1.

 

This was Community School’s 31st year fielding a team, and 30th to state.

State titlists (22—13 S, 9 D):

2014—Trenor Gould and Roger Figge BD.

2012—Michael Weaver BS.

2008—Cody Curran and Marin Shepardson GD.

2006—Wes Flanigan and Christian CairncrossBD.

2006—Max Sabel and Jessie Curran MD.

2005—Tyler Martin BS.

2005—Devon Bunce and Mandy Alexander GD.

2005—Wes Flanigan and Christian CairncrossBD.

2004—Tyler Martin BS.

2004—Luke Fostvedt and Mandy Alexander MD.

2003—Joel Evans BS.

1999, 2000, 2001, 2002—Lauren Drew GS.

2001, 2002—Ryan Drew BS.

2002—Joel Evans and Luke Fostvedt BD.

1997—Chancey Martin BS. 1992—Amy Stuhlberg and Adam Saphier MD.

1986—Tory Thornton GS. 1985—John Jacoby BS.

------------------------------------------------------------------

 

Boys singles (12 players)

 

Final results

1—Tanner Kramer (Parma sophomore, 3rd BS 2013)

2—Mitchell Nielsen (Parma sophomore)

3—Kooper Crow (Fruitland sophomore)

4—Willis Sanchez-duPont (Community School junior)

 

Summary: CS 4-4 match record, 11 points BS

 

Championship—Tanner Kramer (Parma sophomore) 6-4, 6-4 over Mitchell Nielsen (Parma sophomore)

Third place—Kooper Crow (Fruitland sophomore) 7-6 (5), 6-1 over Willis Sanchez-duPont (Community School junior)

 

Local players

 

Willis Sanchez-duPont (2-2, junior)

Bye

Won 6-2, 6-3 over Kooper Crow (Fruitland sophomore)

Lost 7-6 (6), 6-1 to Tanner Kramer (Parma sophomore)

Won 6-0, 6-2 over George Everitt (Community School junior)

Lost 7-6 (5), 6-1 to Kooper Crow (Fruitland sophomore)

 

George Everitt (2-2, junior)

Bye

Lost 6-2, 6-1 to Mitchell Nielsen (Parma sophomore)

Won 7-5, 6-4 over Kincade Kincheloe (Homedale junior)

Won 6-0, 6-3 over Wyatt Thanstrom (Grangeville senior)

Lost 6-0, 6-2 to Willis Sanchez-duPont (Community School junior)

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

Girls singles (12 players)

 

Final results

1—Alysha Yasuda (Fruitland senior)

2—Madison Beck (Parma sophomore, 2nd GS 2013)

3—Olivia Ott (Community School sophomore, 4th GS 2013)

4—Emma Farmer (Fruitland junior)

 

Summary: CS 6-5 match record, 16 points GS

 

Championship—Alysha Yasuda (Fruitland senior) 6-0, 6-0 over Madison Beck (Parma sophomore)

Third place—Olivia Ott (Community School sophomore) 6-3, 6-2 over Emma Farmer (Fruitland junior)

 

Local players

 

Olivia Ott (3-1, sophomore)

Bye

Won 7-6 (3), 6-3 over Emma Farmer (Fruitland junior)

Lost 6-2, 6-2 to Madison Beck (Parma sophomore)

Won 6-0, 6-0 over Hannah Conn (Community School sophomore)

Won 6-3, 6-2 over Emma Farmer (Fruitland junior)—3rd place

 

Hannah Conn (3-2, sophomore)

Won 6-0, 6-0 over Cami Krieger (Clearwater Valley sophomore)

Lost 6-0, 6-0 to Alysha Yasuda (Fruitland senior)

Won 6-2, 6-1 over Alex Nutman (Grangeville senior)

Won 6-4, 6-7, 6-3 over Mindi Grantham (CDA Charter senior)

Lost 6-0, 6-0 to Olivia Ott (Community School sophomore)

 

Blair Baker (0-2, sophomore)

Lost 6-1, 6-0 to Emily Meyers (Parma sophomore)

Lost 6-2, 6-4 to Hattie Mertz (Homedale junior)

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Boys doubles (12 teams)

 

Final results

1—Trenor Gould-Roger Figge (Community School juniors)

2—Doug DuFur-Dan DuFur (Community School senior, sophomore)

3—Clay Nielsen-Parker Lewis (Parma senior, junior)

4—Keagan Brixey-Cristian Gilbert (Parma juniors)

 

 

Summary: CS 5-1 match record, 36 points BD

 

Championship—Trenor Gould-Roger Figge (Community School juniors) 6-3, 6-4 over Doug DuFur-Dan DuFur (Community School senior, sophomore)

Third place—Clay Nielsen-Parker Lewis (Parma senior, junior) 7-6 (3), 6-4 over Keagan Brixey-Cristian Gilbert (Parma juniors)

 

Local players

 

Trenor Gould-Roger Figge (3-0, juniors)

Bye

Won 4-6, 6-2, 6-2 over Joel Van Patten-Jaxton Clayton (Fruitland seniors)

Won 6-1, 6-3 over Keagan Brixey-Cristian Gilbert (Parma juniors)

Won 6-3, 6-4 over Doug DuFur-Dan DuFur (Community School senior, sophomore)—championship

 

Doug DuFur-Daniel DuFur (2-1, senior, sophomore)

Bye

Won 6-2, 6-1 over Michel Bethage-Andrew Randall (Homedale senior, junior)

Won 0-6, 6-1, 6-2 over Clay Nielsen-Parker Lewis (Parma senior, junior)

Lost 6-3, 6-4 to Trenor Gould-Roger Figge (Community School juniors)—championship

 

------------------------------------------------------------------------------

 

Girls doubles (12 teams)

 

Final results

1—Abby Tesnohlidek-Brooke Teunissen (Fruitland senior, junior)

2—Deborah Blanscet-Lauren Smyser (Parma senior, junior, 3rd GD 2013)

3—Katelyn Westover-Ashlyn Brush (Weiser sophomores)

4—Raely Irish-Kailee Laub (Parma sophomore, junior)

Note: This was Abby Tesnohlidek’s fourth straight year among the top GD at state. She teamed with Hannah Farmer to rise from 3rd in 2011 to 2nd in 2012 to 1st in 2013. Brooke Teunissen had placed 4th GD in 2012 and 2nd GD in 2013 with Emma Farmer.

 

Summary: CS 1-2 match record, 1 point GD

 

Championship—Abby Tesnohlidek-Brooke Teunissen (Fruitland senior, junior) 6-1, 6-0 over Deborah Blanscet-Lauren Smyser (Parma senior, junior)

Third place—Katelyn Westover-Ashlyn Brush (Weiser sophomores) 6-4, 7-6 (4) over Raely Irish-Kailee Laub (Parma sophomore, junior)

 

Local players

 

Emily Siegel-Samantha Busby (1-2, sophomores)

Bye

Lost 6-0, 6-0 to Raely Irish-Kailee Laub (Parma sophomore, junior)

Won 6-0, 6-2 over Savannah Thanstrom-Lily Willig (Grangeville sophomores)

Lost 6-1, 6-1 to Katelyn Westover-Ashlyn Brush (Weiser sophomores)

------------------------------------------------------------------------------

 

Mixed doubles (12 teams)

 

Final results

1—Trevor Nielsen-Makayla Stockett (Parma seniors)

2—Jacob Brown-Kaelynn Flaherty (Parma seniors, 2nd MD 2013)

3—Reed Roudabush-Jolie Blair (Community School seniors)

4—Jesse Cardenas-Morgan McCarthy (Gooding senior, junior)

 

Summary: CS 5-1 match record, 12 points MD

 

Championship—Trevor Nielsen-Makayla Stockett (Parma seniors) 6-0, 6-3 over Jacob Brown-Kaelynn Flaherty (Parma seniors)

Third place—Reed Roudabush-Jolie Blair (Community School seniors) 4-6, 7-5, 7-6 (4) over Jesse Cardenas-Morgan McCarthy (Gooding senior, junior)

 

Local players

 

Reed Roudabush-Jolie Blair (5-1, seniors)

Won 6-4, 6-1 over Austin Medlock-Michelle Ross (Deary seniors)

Lost 6-2, 6-2 to Jacob Brown-Kaelynn Flaherty (Parma seniors)

Won 6-0, 6-3 over Alec Egurrola-Delaney Phariss (Homedale juniors)

Won 6-0, 7-5 over Jake Aquirre-Annie Wurm (Clark Fork sophomore, senior)

Won 7-5, 6-2 over Ian Childress-Lura Bonney (CDA Charter seniors)

Won 4-6, 7-5, 7-6 (4) over Jesse Cardenas-Morgan McCarthy (Gooding senior, junior)




About Comments

Comments with content that seeks to incite or inflame may be removed.

Comments that are in ALL CAPS may be removed.

Comments that are off-topic or that include profanity or personal attacks, libelous or other inappropriate material may be removed from the site. Entries that are unsigned or contain signatures by someone other than the actual author may be removed. We will take steps to block users who violate any of our posting standards, terms of use or any other policies governing this site. Use of this system denotes full acceptance of these conditions. Please review the full rules governing commentaries and discussions. You are fully responsible for the content that you post.

The comments below are from the readers of mtexpress.com and in no way represent the views of Express Publishing, Inc.

You may flag individual comments. You may also report an inappropriate or offensive comment by clicking here.

Flagging Comments: Flagging a comment tells a site administrator that a comment is inappropriate. You can find the flag option by pointing the mouse over the comment and clicking the 'Flag' link.

Flagging a comment is only counted once per person, and you won't need to do it multiple times.

Proper Flagging Guidelines: Every site has a different commenting policy - be sure to review the policy for this site before flagging comments. In general these types of comments should be flagged:

  • Spam
  • Ones violating this site's commenting policy
  • Clearly unrelated
  • Personal attacks on others
Comments should not be flagged for:
  • Disagreeing with the content
  • Being in a dispute with the commenter

Popular Comment Threads



 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2019 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.