Cross-country skiers from Idaho, Wyoming, Utah and Montana joined the fun Saturday and Sunday at Ketchum’s Lake Creek trail system for the 2012-13 Intermountain (IMD) Series season race debut.
A total 135 skiers including nearly 60 from Sun Valley took part in Sunday’s mass-start classic races, one day after the freestyle prologue races got everyone’s ski legs up and running on the Lake Creek course.
Sun Valley Ski Education Foundation Gold Team racers Mikey Sinnott (31:30) and Patrick Johnson (31:34) led the men’s 10k classic racers. Former SVSEF race star and Community School graduate Annie Pokorny of Middlebury College (18:40) won women’s 5k.
2012 IMD Series Nordic results
Dec. 22-23, 2012, Intermountain Division (IMD) Series cross-country races at the Lake Creek cross-country trails 3 miles north of Ketchum—staged by the Sun Valley Ski Education Foundation cross-country team. A total 135 skiers, 52 female and 83 male. Finishing times for local and SVSEF racers in minutes and seconds. Age classes are Masters ages 30-and-older, Senior ages 20-29, OJ 18-19, J1 ages 16-17, J2 ages 14-15, J3 ages 12-13, J4 ages 10-11, J5 ages 8-9 and J6 ages 6-7.
10 KILOMETER MASS START CLASSIC
MEN, Dec. 23
Senior
1—Mikey Sinnott (1st overall)31:30
2—Patrick Johnson (2nd)31:34
Masters
1—Chris Mallory (16th)36:14
6—Del Pletcher46:22
7—Jim McClatchy46:30
U-23
1—Scott Phelan, MSU (13th)35:03
Older Junior (18-19)
1—Kevin Bolger (4th)32:59
3—Ketchum Wilt34:03
4—Cole Morgan, Vermont34:15
5—Nick Lovett34:26
6—Torin Tucker, Dartmouth35:34
7—Zach Lindahl36:27
J1 (16-17)
4—Jake Adicoff (17th)36:15
5—Nate Thomas36:35
7—Stephen Pfeiffer36:51
10—Cole Greenberg37:09
13—Nate Nasvik39:42
DNF—Andrew Graves
5 KILOMETER
WOMEN, Dec. 23
Senior
1—Annie Pokorny (1st overall)18:40
2—Alexa Turzian (4th)19:33
DNF—Makayla Cappel
Masters
2—Muffy Ritz (24th)22:53
4—Joney Otteson25:47
5—Sofia Deklotz36:46
Older Junior (18-19)
2—Jesse Knori (7th)19:51
3—Maranda Stopol20:33
4—Margaret Pope21:47
DNF—Sloan Storey
J1 (16-17)
1—Laurel Fiddler (5th)19:50
7—Katie Feldman21:34
DNF—Sarah Williams
J2 (14-15)
7—Annika Landis (23rd)22:47
DNF—Grace Gorham
MEN, Dec. 23
J2 (14-15)
6—Danny Graves18:58
7—Zack Williams18:59
8—Tom Gillespie19:00.2
9—Peter Wolter19:00.6
10—Eli Jensen19:19
11—Ben Brunelle20:23
15—Carter Ros21:06
17—River Vorse22:09
18—Derek Thompson22:54
DNF—Lukas DeWolfe
3 KILOMETER
J3 girls (12-13)
3—Ella Wolter13:09
4—Lily Brunelle13:39
6—Sophia Coplin14:35
7—Ellie Gorham15:11
10—Tess Burchmore16:31
DNF—Arianna Carlsen
J3 boys
3—Taylor Koth11:18
4—Keene Morawitz11:42
5—Cooper Roquet11:59
7—Jorgen Lawrence17:11
DNF—Kiran Merchant
2 KILOMETER
J4 girls (10-11)
DNF—Katherine Estep
J4 boys
1—Johnny Hagenbuch9:50
2—Felix Gerlach10:17
1 KILOMETER
J6 girls (6-7)
1—Leisl Gerlach6:31
DEC. 22 FREESTYLE PROLOGUE (with ages)
MEN, 3.2 kilometer
Senior
2—Patrick Johnson, 237:40.3
3—Mikey Sinnott, 277:44.9
Masters
4—Omar Bermejo, 3012:48.7
U-23
1—Scott Phelan, 218:23.4
Older Junior (18-19)
1—Kevin Bolger, 198:08.8
2—Cole Morgan, 188:11.1
3—Nick Lovett, 188:23.0
4—Torin Tucker, 198:30.0
5—Zach Lindahl, 188:46.6
6—Ketchum Wilt, 188:52.2
J1 (16-17)
5—Cole Greenberg, 168:39.7
7—Jake Adicoff, 178:56.9
9—Nate Thomas, 169:02.8
12—Stephen Pfeiffer, 179:11.1
14—Nate Nasvik, 169:17.8
16—Andrew Graves, 179:45.4
J2 (14-15)
5—Danny Graves, 159:34.8
6—Zack Williams, 139:39.0
7—Peter Wolter, 149:39.1
8—Eli Jensen9:46.9
9—Tom Gillespie, 159:51.9
13—Jacob Truxal, 1410:15.1
14—Ben Brunelle, 1410:22.6
18—Carter Ros, 1410:37.8
19—Lukas DeWolfe, 1410:47.5
22—Derek Thompson, 1511:46.4
WOMEN, 3.2 kilometer
Senior
1—Alexa Turzian, 249:17.0
Masters
1—Muffy Ritz, 5511:14.0
Older Junior (18-19)
2—Maranda Stopol, 189:55.4
3—Jesse Knori, 1810:06.9
J1 (16-17)
2—Laurel Fiddler, 179:55.3
9—Sarah Williams, 1711:45.7
10—Kaitlyn Landis, 1612:13.2
12—Sofia DeWolfe12:27.9
J2 (14-15)
5—Annika Landis, 1411:18.8
10—Sofia Deklotz17:55.7
3 KILOMETER FREESTYLE PROLOGUE
J3 girls (12-13)
2—Lily Brunelle, 1212:26.7
6—Sophia Coplin, 1314:04.8
7—Kirsys Campbell, 1214:39.0
8—Ellie Gorham, 1214:40.8
10—Arianna Carlsen, 1220:33.2
J3 boys
3—Taylor Koth, 1311:14.5
4—Cooper Roquet, 1311:29.0
6—Keene Morawitz, 1311:42.1
7—Jorgen Lawrence, 1315:10.9
2 KILOMETER FREESTYLE PROLOGUE
J4 girls (10-11)
1—Ella Wolter, 117:00.5
2—Katherine Estep, 118:20.4
3—Sasha Leidecker9:17.8
4—Abigail Kirk10:53.1
J4 boys
1—Johnny Hagenbuch, 116:51.1
4—Felix Gerlach, 109:03.3
1 KILOMETER FREESTYLE PROLOGUE
J5/J6 girls (6-9)
1—Logan Smith3:27.6
2—Anika Vandenberg5:05.2
3—Cadene Campbell5:19.0
4—Svea Leidecker5:33.9
6—Torin Vandenberg15:43.3