Wednesday, May 18, 2011

Cutthroats send 14 to state tennis

District champions at Sun Valley Tennis Club


A young team of Community School Cutthroats is headed back to the State 3A prep tennis tournament Friday and Saturday, May 20-21 at Vallivue High School in Caldwell.

This is the Sun Valley independent school's 28th year of fielding a tennis team, and its 27th visit to state competition.

Fourteen of the 18 Cutthroat players who competed in last Friday's 3A District 4/5/6 tournament at Sun Valley Tennis Club have qualified for the upcoming state meet sanctioned by the Idaho High School Activities Association.

Of that number, five state qualifiers are freshmen, three are sophomores, five are juniors and only one is a senior.

And only five players are returning to state from last year in Caldwell when the Cutthroats won the State 3A boys' championship—seventh state team title in school history.

What it means is the Cutthroats because of their inexperience will once again have their hands full going up against the likes of the Parma Panthers, winners of four straight girls' state team titles.

But coach Phil Huss' Cutthroats got their feet wet Friday in dominating their district tournament by a healthy 149-63 margin over second-place Sugar-Salem of Sugar City.

It was Sun Valley's seventh straight district tourney team win and 13th title in 14 years.

The Cutthroats swept singles' honors with top-seeded junior Tim Kanellitsas and senior Emma Wilander. The home team also won boys' doubles with juniors Colin Waycott and Gray Riedinger, and girls' doubles with juniors Gabi Perenchio and Morgan Atkinson.

Freshman Chloe Chrysikopoulos earned the unofficial award for "best college try" when she battled through a sprained ankle and managed to upset top-seeded Carly Grant of Sugar-Salem 7-6, 4-6, 6-3 in the girls' singles semi-final.

Because of the injury Chrysikopoulos was unable to continue in the girls' singles final which Wilander captured by injury default.

The other second-place finish was in mixed doubles with freshmen Reed Roudabush and Chloe Francois.

Placing third and also earning state berths were sophomore Zach Lindahl in boys' singles, sophomores Taylor Figge and Paige Riedinger in girls' doubles, and freshmen Taylor Adler and Nick Wright in boys' doubles.

2011 Fourth District 3A tennis tournament

May 13, 2011 at Sun Valley Tennis Club

50 players

Final team standings

1—Community School 149 points—13th district title in 14 years, 7th straight

2—Sugar-Salem 63 points (26 points singles, 37 doubles)

3—Gooding 30 points (0 points singles, 30 doubles)

Breakdown by boys and girls

Boys

1—Community School 75.5

2—Sugar-Salem 32

3—Gooding 16

Girls

1—Community School 73.5

2—Sugar-Salem 31

3—Gooding 14

Points by singles/doubles—

Community School (30-11 all matches)—74 points singles (17-6), 75 points doubles (13-5)

Points by category—

CS (149) 37 BS 37 GS 28 BD 26 GD 21 MD 149

S-S (63) 14 BS 12 GS 5 BD 6 GD 26 MD 63

Good (30) 0 BS 0 GS 16 BD 14 GD 0 MD 30

On to state (three in each category):

Community School (18 entrants)—14 to state (4 S, 10 D)

Gooding (18 entrants)—4 to state (0 S, 4 D)

Sugar-Salem (14 entrants)—6 to state (2 S, 4 D)

Fourth District 3A/Class B team championships:

Community School (15)—2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1989, 1987

Wood River (13)—2004, 1993-96, 1990, 1988, 1982, 1976-80

Gooding (1)—1981

Boys singles (10 players)

Seeds

1—Tim Kanellitsas (CS junior)

2—Doug DuFur (CS freshman)

3—Cody Kinghorn (Sugar-Salem junior)

4—Zach Lindahl (CS sophomore)

Final results (top 3 to state)

1—Tim Kanellitsas (CS junior, 2nd place BS 2010)

2—Cody Kinghorn (Sugar-Salem junior)

3—Zach Lindahl (CS sophomore)

4—Doug DuFur (CS freshman)

Championship—Tim Kanellitsas (CS junior) 6-0, 6-3 over Cody Kinghorn (Sugar-Salem junior)

Third place—Zach Lindahl (CS sophomore) over Doug DuFur (CS freshman)

Community School players

Tim Kanellitsas (3-0, junior)

Won 6-0, 6-0 over Danny Valdez (Gooding)

Won 6-1, 6-3 over Zach Lindahl (CS)

Won 6-0, 6-3 over Cody Kinghorn (Sugar-Salem)—championship

Zach Lindahl (3-1, sophomore)

Won 6-0, 6-1 over Matt King (Sugar-Salem)

Lost 6-1, 6-3 to Tim Kanellitsas (CS junior)

Won 6-0, 6-1 over Alex Bow (Gooding)

Won over Doug DuFur (CS)—third place

Doug DuFur (3-2, freshman)

Won 6-1, 6-0 over Roberto Somaro (Gooding)

Lost 6-3, 5-7, 7-5 to Cody Kinghorn (Sugar-Salem)

Won 6-0, 6-0 over Danny Valdez (Gooding)

Won over Matt King (Sugar-Salem)

Lost to Zach Lindahl (CS)—third place match

<

Girls singles (8 players)

Seeds

1—Carly Grant (Sugar-Salem senior)

2—Morgan Jones (CS junior)

3—Emma Wilander (CS senior)

4—Chloe Chrysikopoulos (CS freshman)

Final results (top 3 to state)

1—Emma Wilander (CS senior)

2—Chloe Chrysikopoulos (CS freshman)

3—Carly Grant (Sugar-Salem, 2nd place 2010)

4—Morgan Jones (CS junior)

Championship—Emma Wilander (CS senior) by injury default over Chloe Chrysikopoulos (CS freshman)

Third place—Carly Grant (Sugar-Salem senior) 6-2, 6-0 over Morgan Jones (CS junior)

Community School players

Emma Wilander (3-0, senior)

Won 6-1, 6-1 over Jeanette Mamani (Gooding)

Won over Morgan Jones (CS junior)

Won by injury default over Chloe Chrysikopoulos (CS freshman—championship

Chloe Chrysikopoulos (2-1, freshman)

Won 6-0, 6-0 over Carli Wood (Sugar-Salem)

Won 7-6, 4-6, 6-3 over Carly Grant (Sugar-Salem senior)

Lost by injury default to Emma Wilander (CS senior)--championship

Morgan Jones (3-2, junior)

Won 6-1, 6-0 over Meghan Hurd (Gooding)

Lost to Emma Wilander (CS senior)

Won 6-3, 6-0 over Danielle Mendez (Gooding)

Won over Carli Wood (Sugar-Salem)

Lost 6-2, 6-0 to Carly Grant (Sugar-Salem senior)—third place match

Boys doubles (6 teams)

Seeds

1—Angel Garcia-Rico Mendez (Gooding)

2—Colin Waycott-Gray Riedinger (CS juniors)

3—Taylor Adler-Nick Wright (CS freshmen)

4—Matt Morgan-Albert Garolera (Sugar-Salem)

Final results (top 3 to state)

1—Colin Waycott-Gray Riedinger (CS juniors)

2—Angel Garcia-Rico Mendez (Gooding, 4th BD 2010)

3—Taylor Adler-Nick Wright (CS freshmen)

4—Shad-Wilson (Sugar-Salem)

Championship—Colin Waycott-Gray Riedinger (CS juniors) 6-3, 6-1 over Angel Garcia-Rico Mendez (Gooding)

Third place—Taylor Adler-Nick Wright (CS freshmen) 6-3, 6-4 over Shad-Wilson (Sugar-Salem)

Community School teams

Colin Waycott-Gray Riedinger (2-0, juniors)

Won 6-3, 6-2 over Taylor Adler-Nick Wright (CS freshmen)

Won 6-3, 6-1 over Angel Garcia-Rico Mendez (Gooding)—championship

Taylor Adler-Nick Wright (3-1, freshmen)

Won 6-2, 4-6, 6-3 over Shad-Wilson (Sugar-Salem)

Lost 6-3, 6-2 to Colin Waycott-Gray Riedinger (CS juniors)

Won 6-3, 6-3 over Matt Morgan-Albert Garolera (Sugar-Salem)

Won 6-3, 6-4 over Shad-Wilson (Sugar-Salem)—third place

Girls doubles (5 teams)

Seeds

1—Gabi Perenchio-Morgan Atkinson (CS juniors)

2—Taylor Figge-Paige Riedinger (CS sophomores)

3—Celene Nino-Rachelle Giese (Gooding)

4—Jill Schlegmilch-Cira Harris (Sugar-Salem)

Final results (top 3 to state)

1—Gabi Perenchio-Morgan Atkinson (CS juniors, 1st GD 2010)

2—Celene Nino-Rachelle Giese (Gooding, 3rd 2010)

3—Taylor Figge-Paige Riedinger (CS sophomores)

4—Jill Schlegmilch-Cira Harris (Sugar-Salem)

Championship—Gabi Perenchio-Morgan Atkinson (CS juniors) 6-4, 6-3 over Celene Nino-Rachelle Giese (Gooding)

Third place—Taylor Figge-Paige Riedinger (CS sophomores) 6-2, 6-4 over Jill Schlegmilch-Cira Harris (Sugar-Salem)

Community School teams

Gabi Perenchio-Morgan Atkinson (2-0, juniors)

Won 6-4, 6-3 over Jill Schlegmilch-Cira Harris (Sugar-Salem)

Won 6-4, 6-3 over Celene Nino-Rachelle Giese (Gooding)—championship

Taylor Figge-Paige Riedinger (2-1, sophomores)

Lost 6-3, 3-6, 6-3 to Rachelle Giese-Celene Nino (Gooding)

Won 6-0, 6-3 over Lindsy-Mariella (Gooding)

Won 6-2, 6-4 over Jill Schlegmilch-Cira Harris (Sugar-Salem)—third place

Mixed doubles (6 teams)

Seeds

1—Tanner Grant-Katie Moser (Sugar-Salem)

2—Austin Case-Katie Clark (Sugar-Salem)

3—Reed Roudabush-Chloe Francois (CS freshmen)

4—Jake Flaherty-Reta Flynt (CS freshman, junior)

Final results (top 3 to state)

1—Tanner Grant-Katie Moser (Sugar-Salem)

2—Reed Roudabush-Chloe Francois (CS freshmen)

3—Austin Case-Katie Clark (Sugar-Salem)

4—Jake Flaherty-Reta Flynt (CS freshman, junior)

Championship—Tanner Grant-Katie Moser (Sugar-Salem) 7-6, 7-6 over Reed Roudabush-Chloe Francois (CS freshmen)

Third place— Austin Case-Katie Clark (Sugar-Salem) over Jake Flaherty-Reta Flynt (CS freshman, junior)

Community School teams

Reed Roudabush-Chloe Francois (2-1, freshmen)

Won 6-1, 7-5 over Kevin-Coco (Gooding)

Won 6-3, 6-3 over Austin Case-Katie Clark (Sugar-Salem)

Lost 7-6, 7-6 to Tanner Grant-Katie Moser (Sugar-Salem)—championship

Jake Flaherty-Reta Flynt (2-2, freshman, junior)

Won 6-2, 6-1 over 6-4, 6-3 over Trey-Britteny (Gooding)

Lost 6-2, 6-3 to Tanner Grant-Katie Moser (Sugar-Salem)

Won 6-2, 6-4 over Kevin-Coco (Gooding)

Lost to Austin Case-Katie Clark (Sugar-Salem)—third place match




 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2019 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.