Wednesday, May 11, 2011

Blaine County/Hershey track results


May 7, 2011, the annual Hershey/Blaine County track and field meet at Carey School's Derrick Parke Memorial Field, sponsored by the Blaine County Recreation District and volunteers. The top two finishers in each event (ages 9-14) qualified for the southern Idaho state meet Saturday, July 9 at Madison High School in Rexburg. School abbreviations are Hailey Elementary (H), Hemingway Elementary (Hem), Woodside Elementary (W), Carey School (C), Camas County (Camas) and Wood River Middle School (WRMS).

Ages 9-10 (2001-02)

Girls' standing long jump: 1—Sariah Nelson (B) 6-1.25. 2—Madison Ferris (Hem) 6-0.25. 3—Lindsey Morey (C) 5-10.25. 4—Payton Bacca (Hem) 5-9.25. 5—Jenna Nurge (Hem) 5-7.5. 6—Abigail Pincock (C) 5-3.5.

Girls' softball throw: 1—Athanasia Versis (C) 87-5. 2—Shantell Chavez (C) 67-0. 3—Amerese Sabey (B) 64-1. 4—Bailie Morey (C) 54-0. 5—Kylie Wood (C) 53-2. 6—Caroline Estep (Hem) 51-6.

Girls' 50m: 1—Elena Adams (C) 8.22. 2—Payton Bacca (Hem) 8.34. 3—Clara Jenner (Hem) 8.37. 4—Katherine Estep (Hem) 8.71. 5—Abigail Pincock (C) 8.86. 6—Kylie Wood (C) 9.00.

Girls' 100m: 1—Jenna Nurge (Hem) 16.00. 2—Madison Ferris (Hem) 16.37. 3—Payton Bacca (Hem) 16.38. 4—Katherine Estep (Hem) 17.10. 5—Clara Jenner (Hem) 17.13. 6—Elena Adams (C) 17.27.

Girls' 200m: 1—Jenna Nurge (Hem) 36.62. 2—Madison Ferris (Hem) 36.70. 3—Lindsey Morey (C) 36.83. 4—Lauren Roberts (H) 37.58. 5—Kodi Green (C) 39.01. 6—Katherine Estep (Hem) 39.51.

Girls' 400m: 1—Athanasia Versis (C) 1:27.70. 2—Emily Ruhter (B) 1:43.68..

Girls' 400m relay: 1—Hemingway (Bacca, Nurge, Jenner, Ferris) 1:05.69. 2—Carey (Morey, Morey, Versis, Green) 1:08.62. 3—Hemingway (Mary, Miller, Harmon, Estep) 1:10.96. 4—Bellevue (Porth, Castle, Gaillard, Sevia) 1:14.30. 5—Hemingway (Buxton, Estep, Estep) 1:18.67.

Boys' standing long jump: 1—Logan Verst (H) 6-2. 2—Anthony Corrales (H) 5-10. 3—Garrett Stouffer (B) 5-9. 4—Carson Simpson (C) 5-3. 5—Payson Bingham (C) 5-2. 6—Elliott Sweek (H) 5-0.

Boys' softball throw: 1—David Rau (H) 126-5. 2—Porter Mecham (C) 105-6. 3—Jedson Waters (H) 93-10. 4—Jackson Pettie (C) 86-0. 5—Lukas Taylor (H) 77-3. 6—Kevin Myles (Hem) 72-3.

Boys' 50m: 1—Anders Nelson (H) 8.69. 2—Jedson Waters (H) 8.81. 3—Lukas Taylor (H) 8.86. 4—Anthony Corrales (H) 8.95. 5—Tanner Reay (C) 9.07. 6—Elk Spencer (H) 9.19.

Boys' 100m: 1—David Rau (H) 15.71. 2—Carson Simpson (C) 16.60. 3—Anders Nelson (H) 17.56. 4—Anthony Corrales (H) 17.58. 5—Jedson Waters (H) 17.73. 6—Logan Verst (H) 17.92.

Boys' 200m: 1—David Rau (H) 33.58. 2—Garrett Stouffer (B) 36.02. 3—Payson Bingham (C) 36.09. 4—Aidan Burchmore (Hem) 39.02. 5—Logan Verst (H) 39.19. 6—Sam Bingham (C) 39.70.

Boys' 400m: 1—Carson Simpson (C) 1:20.70. 2—Garrett Stouffer (B) 1:22.51. 3—Aidan Burchmore (Hem) 1:27.44. 4—Payson Bingham (C) 1:29.01.

Ages 11-12 (1999-2000)

Girls' standing long jump: 1—Stella Barsotti (H) 6-0.25. 2—Abby Benson (B) 5-9.5. 3—Emelia Morgan (H) 5-7. 4—Grace Hoffman (B) 5-6.5. 5—Laken Wolf (Camas) 5-5. 6—Keely Wolf (Camas) 5-4.5.

Girls' softball throw: 1—Audra Mary (Hem) 83-11. 2—Abby Benson (B) 76-0. 3—Graciela Robles (B) 73-4. 4—Devon Brown (Hem) 68-2. 5—Vanessa Gates (C) 66-4. 6—Hannah Blackwell (H) 55-6.

Girls' 100m: 1—Laken Wolf (Camas) 14.95. 2—Grace Hoffman (B) 16.19. 3—Stella Barsotti (H) 16.22. 4—Hannah Blackwell (H) 16.86. 5—Riley Revallier (WRMS) 16.90. 6—Emelia Morgan (H) 17.08.

Girls' 200m: 1—Stella Barsotti (H) 34.95. 2—Kinley Miller (Hem) 35.78. 3—Riley Revallier (WRMS) 36.11. 4—Grace Hoffman (B) 36.83. 5—Dylan Porth (B) 36.96. 6—Hannah Blackwell (H) 37.33.

Girls' 400m: 1—Kinley Miller (Hem) 1:18.50. 2—Laken Wolf (Camas) 1:18.75. 3—Dylan Porth (B) 1:24.91. 4—Maddie Ruhter (B) 1:26.62.

Girls' 800m: 1—Keely Wolf (Camas) 3:22.27.

Girls' 400m relay: 1—Hailey (Blackwell, Barsotti, Morgan, Hollister) 1:07.74.

Boys' standing long jump: 1—Nathan Stouffer (WRMS) 6-3. 2—Connor Irons (H) 6-2. 3—Tiernan Naghsh (Hem) 6-1. 4—Alec Broman (Hem) 6-0. 5—Spencer Neel (B) 5-8 and Jaren Bothwell (H) 5-8.

Boys' softball throw: 1—Ike Buxton (Hem) 126-9. 2—Taylor Koth (Hem) 111-3. 3—Hilario Ruiz (C) 100-2. 4—Trevor Kirkland (C) 99-0. 5—Omar Morales (C) 97-8. 6—Will Griffith (Hem) 85-3.

Boys' 100m: 1—Taylor Koth (Hem) 14.96. 2—Alec Broman (Hem) 15.34. 3—Jaren Bothwell (H) 15.78. 4—Will Griffith (Hem) 16.50. 5—Hilario Ruiz (C) 16.54. 6—Isaac Loomis (H) 16.86.

Boys' 200m: 1—Taylor Koth (Hem) 32.14. 2—Ike Buxton (Hem) 32.73. 3—Bayley Bingham (C) 33.01. 4—Tiernan Naghsh (Hem) 33.28. 5—Jaren Bothwell (H) 34.50. 6—Connor Irons (H) 35.51.

Boys' 400m: 1—Nathan Stouffer (WRMS) 1:16.98. 2—Bayley Bingham (C) 1:17.56. 3—Tiernan Naghsh (Hem) 1:19.70. 4—Tanner Mecham (C) 1:20.90. 5—Houston Hennefer (C) 1:27.83. 6—Isaac Loomis (H) 1:40.99.

Boys' 800m: 1—Nathan Stouffer (WRMS) 2:54.68. 2—Logan Jones-Wilkins (Comm School) 2:56.94. 3—Tanner Mecham (C) 3:00.81. 4—Ike Buxton (Hem) 3:13.49. 5—Isaac Loomis (H) 3:24.63. 6—Landon Nurge (Hem) 3:28.00.

Boys' 400m relay: 1—Hemingway (Koth, Buxton, Broman, Naghsh) 1:01.04. 2—Hailey (Bothwell, Lawrence, Merrick, Irons) 1:09.81.

Ages 13-14 (1997-98)

Girls' softball throw: 1— Natalie Villanueva (C) 103-6.

Girls' 200m: 1—Natalie Villanueva (C) 38.26.

Boys' softball throw: 1—Tyson Mecham (C) 116-3.

Boys' 100m: 1—Jordan Adams (C) 14.71. 2—Tyson Mecham (C) 16.11.

Boys' 200m: 1—Tyson Mecham (C) 35.00.

Ages 8-and-under (2003-05)

Girls' standing long jump: 1—Coral Morgan (H) 4-6.5. 2—Lola Randolph (H) 4-4.5 and Anna Geissler (H) 4-4.5. 3—Alexis Wheeler (Wood) 4-2.75. 4—Marika Versis (C) 3-11.75. 5—Ella Boice (H) 3-11, Madi Cox 3-11 and Charlie Looms 3-11. 6—Madeline Charpentier (Camas) 3-10.5.

Girls' softball throw: 1—Georgia Adams (B) 49-4. 2—Lizbeth Ruiz (C) 46-4. 3—Devon Peterson (B) 45-4. 4—Sage Curtis (Hem) 43-4. 5—Marcela Del Real (C) 37-9. 6—Lola Randolph (H) 37-2.

Boys' standing long jump: 1—Tristan Schroeder (Camas) 5-5. 2—Oliver Wiedemann (Hem) 5-3. 3—Jacob Russell (Hem) 5-0. 4—Hunter Thompson (H) 4-4. 5—Zane Barckholtz (H) 4-3. 6—Nick Fehr (Wood) 3-11.

Boys' softball throw: 1—Jesus Villanueva (C) 68-0. 2—Ethan Shoemaker (B) 67-11. 3—Tristan Schroeder (Camas) 56-6. 4—Dallin Parke (C) 58-1. 5—Jake Charpentier (Camas) 56-6. 6—Oliver Wiedemann (Hem) 56-1.




 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2020 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.