Wednesday, April 7, 2010

Carey ready to host first track meet Thursday

Panther girls win at ISDB


Showing good balance, the Carey High School girls won last Wednesday's 10-school prep track and field meet on Gooding's ISDB oval by a 122-99 margin over second-place Camas County of Fairfield.

And Carey will host its first Northside Conference meet Thursday, April 8 at 2 p.m. at Derrick Parke Memorial Field.

Carey sophomore Micaela Adamson won the 200-meter dash, 400m and triple jump at Gooding. The Panther girls (22 points sprints, 10 hurdles, 27 distances, 35 field, 28 relays) took 4x200m and medley relays.

Richfield's Sasha Kent, also a sophomore, swept three distance races—although Carey freshman Jaide Parke made it close in 1600m. Camas County sophomore Katelyn Peterson won 300m intermediate hurdles and joined the winning Musher 4x100m relay squad.

In the boys' team race, the Oakley Hornets (145 points) won 11 of the 17 events and out-distanced second-place Camas (135) by 70-30 in sprints and hurdles. Third-place Carey (101) had 32 points in the boys' relays and 27 distances led by 800m winner Dillon Simpson.

Also, the Panther boys captured three of the four relays by substantial margins. Top results for Carey and Camas County athletes from Gooding:

Boys' results

Teams: 1—Oakley 145 points (39 sprints, 31 hurdles, 20 distances, 45 field, 10 relays). 2—Camas County 143 (14 sprints, 16 hurdles, 36 distances, 51 field, 26 relays). 3—Carey 101 (14 sprints, 8 hurdles, 27 distances, 20 field, 32 relays).

4—Shoshone 49. 5—Hagerman 38. 6—Dietrich 20. 7—Magic Valley Christian and Richfield 4. 9—Bliss and ISDB 0.

100m: 3—Jacy Baird (C) 11.78. 200m: 2—Mickenzie Boggs (CC) 24.84. 3—Lynn Mecham (C) 25.05. 400m: 1—Derek Walker (CC) 59.37. 5—Glen Andrews (C) 59.75.

800m: 1—Dillon Simpson (C) 2:14.50. 3—Brett Adamson (C) 2:18.50. 4—Shane Bingham (C) 2:20.40. 5—Jacy Baird (C) 2:24.15. 6—Austin Hennefer (C) 2:24.60. 1600m: 2—John Bryan (CC) 5:16.00. 3—Davey Knowlton (CC) 5:33.31. 4—Shane Bingham (C) 5:35.30. 3200m: 2—John Bryan (CC) 11:04.02. 3—Arik Donohoe (CC) 12:20.00.

110m high hurdles: 3—Cody Lane (CC) 20.04. 300m intermediate hurdles: 2—Joe Laidlaw (C) 43.18. 3—Carlos Robles (CC) 48.72. 4—Cody Lane (CC) 50.06.

High jump: 2—Andrew Simon (CC) 5-6. 3—Jack Cenarrusa (C) 5-4. 4—Cody Lane (CC) 5-4. Long jump: 2—Derek Walker (CC) 18-7.5. 5—George Simon (CC) 17-0.5. 6—Austin Walker (CC) 17-0.25. Triple jump: 2—Derek Walker (CC) 39-11.75. 3—Mickenzie Boggs (CC) 38-1.50. 4—Carlos Robles (CC) 37-10.75. Shotput: 2—Todd Peck (C) 38-1.20. 6—Stacy Stroud (CC) 33-6. Discus: 2—Jordan Robles (CC) 100-10. 3—Blair Peck (C) 99-1. 6—Stacy Stroud (CC) 91-0.

4x100m relay: 3—Camas County 48.27. 5—Carey 49.58. 4x200m relay: 1—Carey (Jack Cenarrusa, Dillon Cenarrusa, Joe Laidlaw, Lynn Mecham) 1:41.00. 4—Camas 1:46.00.

Medley relay: 1—Carey (Charlie Rivera, Lynn Mecham, Jacy Baird, Dillon Simpson) 3:58.20. 4x400m relay: 1—Carey (Dillon Simpson, Joe Laidlaw, Brett Adamson, Jacy

Baird) 3:58.20. 2—Camas 4:25.50.

Girls results

Teams: 1—Carey 122 points (22 sprints, 10 hurdles, 27 distances, 35 field, 28 relays). 2—Camas County 99 points (24 sprints, 10 hurdles, 10 distances, 39 field, 16 relays).

3—Shoshone 83. 4—Oakley 78. 5—Richfield 46. 6—Bliss 26. 7—Dietrich 9. 8—Hagerman 7. 9—ISDB 6. 10—Magic Valley Christian 0.

100m: 2—Katelyn Peterson (CC) 13.88. 3—Erica Phantharasen (CC) 13.90. 200m: 1—Micaela Adamson (C) 28.26. 4—Darian Cantu (CC) 31.46. 400m: 1—Micaela Adamson (C) 1:04.52. 4—Irina Miller (CC) 1:17.40. 5—Angelica Zarate (C) 1:19.90.

800m: 3—Taylor Whitby (C) 2:38.38. 4—Megan Stampke (CC) 2:39.00. 1600m: 2—Jaide Parke (C) 6:00.28. 3—Megan Stampke (CC) 6:08.90. 6—Charmaine Kirkland (C) 7:46.10. 3200m: 2—Jaide Parke (C) 12:33. 4—Charmaine Kirkland (C) 16:29.

100m high hurdles: 5—Nicky Gomez (C) 19.45. 300m intermediate hurdles: 1—Katelyn Peterson (CC) 52.10. 2—Nicky Gomez (C) 54.46.

High jump: 2—Katelyn Peterson (CC) 4-8. 3—Jessica Parke (C) 4-8. Long jump: 3—Erica Phantharasen (CC) 13-9.5. 4—Erika Zarate (C) 13-5.5. 5—Stephanie Moore (CC) 12-11. 6—Darian Cantu (CC) 12-10. Triple jump: 1—Micaela Adamson (C) 29-10. Shotput: 1—Dougless Skinner (CC) 27-6. 2—Lorene Andrews (C) 26-11. 3—Jamie Wise (CC) 25-6. 6—McKayla Mecham (C) 23-9. Discus: 3—Lorene Andrews (C) 79-0. 4—Dougless Skinner (CC) 72-6. 5—Miranda Smith (CC) 71-4.

4x100m relay: 1—Camas County (Darian Cantu, Katelyn Peterson, Stephanie Moore, Erica Phantharasen) 56.70. 2—Carey 57.44. 4x200m relay: 1—Carey (McKayla Mecham, Angelica Zarate, Nicky Gomez, Taylor Whitby) 2:00. 3—Camas County 2:13.

Medley relay: 1—Carey (McKayla Mecham, Angelica Zarate, Taylor Whitby, Micaela Adamson) 2:00.10.




 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2021 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.