Wednesday, May 20, 2009

Cutthroat boys bring home the tennis gold

Come through in clutch, 54-52 over Parma


Community School senior Courtney Hamilton won three girls’ singles matches at the May 15-16 State 3A tournament in Caldwell and placed third for the second straight year. She beat Parma senior Jenny Shaner twice in straight sets.

Riley Berman, one of seven Community School seniors entered in last weekend's State 3A tennis tournament at Caldwell, turned into a big factor with junior partner Jamie Jameson in making the Cutthroats state champions once again.

Berman and Jameson placed second in boys' doubles and earned 16 important points making The Community School boys' team champions by a slim 54-52 margin over the defending champions from Parma.

Cutthroat coaches Phil Huss, Chris Gripkey and John Kearney Jr. cheered as their boys' team improved 19.5 points from last May's second-place state tournament effort and earned the sixth state tournament first-place trophy in school annals.

Second-place Peter Atkinson and third-place Karl Wilander (boys' singles) amassed 28 points in that category. The third-place finish of juniors Tanner Flanigan and Ricki Eshman in mixed doubles also helped the Cutthroat boys over the top in the team standings.

The Cutthroats didn't win an individual championship during two days of exciting action at Vallivue and Caldwell high schools, but the 17 state qualifiers from Sun Valley piled up 94 points. It was the second highest total in history for a program that has averaged nearly 80 points in its last 13 state tournament visits.

Parma's 17 state entries earned a combined 108 points including 56 points in the girls' standings for the school's 11th state championship.

The Cutthroat girls took second place with 40 points as senior Courtney Hamilton was third in girls' singles, and the girls' doubles team of seniors Marin Shepardson and Emmy O'Reilly ended up second.

Here are placement results from state:

Boys singles

Championship—Punn Prevetpatara (Gooding junior) 4-6, 6-3, 6-2 over Peter Atkinson (Community School senior)

Third place—Karl Wilander (Community School freshman) 6-7, 7-6, 6-1 over Tanner Lair (Homedale sophomore)

Girls singles

Championship—Kali Roche (Parma junior) 6-4, 6-1 over Shae Duren (Weiser sophomore). It was the third straight GS state title for Roche, who has lost only 11 games in six straight-set victories this year and last year.

Third place—Courtney Hamilton (CS senior) 6-0, 6-1 over Jenny Shaner (Parma senior)

Boys doubles

Championship—Clinton Jacks-Martin Loya (Parma seniors) 6-4, 6-4 over Riley Berman-Jamie Jameson (Community School senior-junior)

Third place—Landon Smyser-Chance Velie (Parma junior-freshman) 6-1, 6-1 over Max Aslett-Cameron Garner (Fruitland seniors)

Girls doubles

Championship—Shania Gustafson-Chelsea Macumber (Clark Fork juniors) 6-2, 6-1 over Marin Shepardson-Emmy O'Reilly (CS seniors)

Third place—Alysha Rohrbacher-Amanda Chaney (Parma junior-sophomore) 6-1, 6-2 over Mary Lancaster-Hallie Hopkins (Weiser seniors)

Mixed doubles

Championship—Nathan Nielsen-Alli Nielsen (Parma juniors) 5-7, 6-3, 6-1 over Marc Soelberg-Hornbeck (Payette)

Third place—Tanner Flanigan-Ricki Eshman (CS juniors) 6-2, 6-4 over Scott Hutchinson-Jami Farmer (Fruitland senior-sophomore)

2009 State 3A tennis tournament

May 15-16, 2009 at Vallivue and Caldwell high schools

14 schools, 96 players

Final overall team totals (state qualifiers in parentheses)

1—Parma (17).... 108 points

2—The Community School (17).... 94

3—Weiser (9)....34

4—Clark Fork (10)....30

Others—Fruitland (7) 25 points, Gooding (5) 20, Payette (2) 16, Homedale (4) 7, Coeur d'Alene Charter (7) 6, Grangeville (8) 5, Deary (6) 1, Marsing (1) 0, Sugar-Salem (2) 0, Troy (1) 0.

Breakdown by boys and girls

Boys

1—Community School 54 (6th state title, improve 19.5 points over last year)

2—Parma 52

3—Gooding 20

4—Fruitland 13.5

5—Payette 8

6—Weiser and Homedale 7

Girls

1—Parma 56 (11th state title)

2—Community School 40

3—Weiser 27

4—Clark Fork 25.5

5—Fruitland 11.5

6—Payette 8

Points by category—

(108)—Parma 8 BS, 29 GS, 32 BD, 15 GD, 24 MD=108

1st—GS, BD, MD. 2nd—none. 3rd—BD, GD. 4th—GS.

(94)—Community School 28 BS, 16 GS, 18 BD, 16 GD, 16 MD=94

1st—none. 2nd—BS, BD, GD. 3rds—BS, GS, MD. 4ths—none.

Note: The Cutthroats have finished first or second at state in 12 of the last 13 state meets. Successive point totals were 53 in 1997, 46 in 1998, 52 in 1999, 76 in 2000, 91 in 2001, 94 in 2002, 59 in 2003, 86 in 2004, 108 in 2005, 120 in 2006, 59 in 2007, 92 in 2008 and 94 in 2009. Average point total at state in those 13 years, including 2009, has been 79.2 points.

(34)—Weiser 0 BS, 16 GS, 7 BD, 11 GD, 0 MD=34

1st—none. 2nd—GS. 3rd—none. 4th—GD.

Points by singles/doubles—

94—Community School (21-16 all matches in 2009, 26-19 all matches in 2008, 22-18 all matches in 2007, 33-15 all matches in 2006 and 30-14 in 2005)—44 points singles (9-7), 50 points doubles (12-9)

State team championships (41st time):

2009 (3A)—Community School (boys) and Parma (girls)

2008 (3A)—Parma (boys) and Parma (girls)

2007 (3A)—Parma

2006 (3A)—Community School

2005 (3A)—Community School

2004 (3A)—Community School

2003 (3A)—Homedale

2002 (3A)—Community School. 2001 (A-2)—Community School.

1998-2000 (Class B)—Bishop Kelly. 1997—Jerome.

1996—Homedale.

1995—Bishop Kelly.

1993-94—Parma. 1992—Jerome.

1991—Parma. 1989-90—Jerome. 1988—Wood River. 1987—Vallivue.

1986—Wood River. 1985—Jerome. 1983-84—Bishop Kelly.

1982—Wood River.

1981—Gooding. 1975-80—Bishop Kelly. 1973-74—Payette. 1972—Bishop Kelly.

1971—Parma. 1970—Parma and Jerome. 1968-69—Parma.

Number of state team titles—Bishop Kelly 17 overall, Parma 11, Jerome 6, Community School 6, Wood River 3, Payette 2, Homedale 2, Gooding 1, Vallivue 1.

This was Community School's 26th year fielding a team, and 25th to state.

State titlists (20—12 S, 8 D):

2008—Cody Curran and Marin Shepardson GD.

2006—Wes Flanigan and Christian Cairncross BD.

2006—Max Sabel and Jessie Curran MD.

2005—Tyler Martin BS.

2005—Devon Bunce and Mandy Alexander GD.

2005—Wes Flanigan and Christian Cairncross BD.

2004—Tyler Martin BS.

2004—Luke Fostvedt and Mandy Alexander MD.

2003—Joel Evans BS.

1999, 2000, 2001, 2002—Lauren Drew GS.

2001, 2002—Ryan Drew BS.

2002—Joel Evans and Luke Fostvedt BD.

1997—Chancey Martin BS. 1992—Amy Stuhlberg and Adam Saphier MD.

1986—Tory Thornton GS. 1985—John Jacoby BS.

Boys singles (12 players)

Final results

1—Punn Prevetpatara (Gooding junior)

2—Peter Atkinson (Community School senior)

3—Karl Wilander (Community School freshman)

4—Tanner Lair (Homedale sophomore)

Summary: CS 5-2 match record, 28 points BS

Championship—Punn Prevetpatara (Gooding junior) 4-6, 6-3, 6-2 over Peter Atkinson (Community School senior)

Third place—Karl Wilander (Community School freshman) 6-7, 7-6, 6-1 over Tanner Lair (Homedale sophomore)

Local players

Peter Atkinson (CS senior, 2-1)

Bye

Won 6-1, 6-2 over Steen Miller (Parma junior)

Won 2-6, 6-3, 6-1 over Kyle Fournier (Grangeville senior)

Lost 4-6, 6-3, 6-2 to Punn Prevetpatara (Gooding junior)—championship

<

Karl Wilander (CS freshman, 3-1)

Bye

Won 6-0, 6-2 over Steffen Kirchgeorg (Clark Fork junior)

Lost 4-6, 6-1, 6-4 to Punn Prevetpatara (Gooding junior)

Won 6-2, 6-0 over Ryan Nichols (Parma senior)

Won 6-7, 7-6, 6-1 over Tanner Lair (Homedale sophomore)—third place

Girls singles (12 players)

Final results

1—Kali Roche (Parma junior, 2007-08 GS champion)

2—Shae Duran (Weiser sophomore, 2nd place 2008 GS)

3—Courtney Hamilton (CS senior, 3rd place 2008 GS)

4—Jenny Shaner (Parma senior, 4th place 2008 GS)

Summary: CS 4-5 match record, 16 points GS

Championship—Kali Roche (Parma junior) 6-4, 6-1 over Shae Duren (Weiser sophomore)

Third place—Courtney Hamilton (CS senior) 6-0, 6-1 over Jenny Shaner (Parma senior)

(Note: Kali Roche lost only 4 games in three straight-set wins in 2008, and this year lost only 7 games in three straight-set wins)

Local players

Courtney Hamilton (CS senior, 3-1)

Bye

Won 7-6 (8-6), 6-2 over Jenny Shaner (Parma senior)

Lost 6-4, 6-3 to Shae Duran (Weiser sophomore)

Won 6-4, 6-4 over Emily Tesnohlidek (Fruitland freshman)

Won 6-0, 6-1 over Jenny Shaner (Parma senior)—third-place match

Julianna Lamb (CS sophomore, 0-2)

Lost to Shae Duran (Weiser sophomore)

Lost 6-1, 6-1 to Emily Tesnohlidek (Fruitland freshman)

Emma Wilander (CS sophomore, 1-2)

Bye

Won 3-6, 6-2, 6-4 over Elizabeth Mann (Coeur d'Alene Charter senior)

Lost 6-0, 6-0 to Kali Roche (Parma junior)

Lost 6-3, 6-2 to Jenny Shaner (Parma senior)

Boys doubles (12 teams)

Final results

1—Clinton Jacks-Martin Loya (Parma seniors)

2—Riley Berman-Jamie Jameson (Community School senior-junior)

3—Landon Smyser-Chance Velie (Parma junior-freshman)

4—Max Aslett-Cameron Garner (Fruitland seniors)

Summary: CS 4-3 match record, 18 points BD

Championship—Clinton Jacks-Martin Loya (Parma seniors) 6-4, 6-4 over Riley Berman-Jamie Jameson (Community School senior-junior)

Third place—Landon Smyser-Chance Velie (Parma junior-freshman) 6-1, 6-1 over Max Aslett-Cameron Garner (Fruitland seniors)

Local players

Riley Berman-Jamie Jameson (CS senior-junior, 2-1)

Bye

Won 6-4, 6-2 over Max Aslett-Cameron Garner (Fruitland seniors)

Won 6-4, 6-1 over Landon Smyser-Chance Velie (Parma junior-freshman)

Lost 6-4, 6-4 to Clinton Jacks-Martin Loya (Parma seniors)—championship match

Chet Stephens-Hunter Weaver (CS senior-freshman, 2-2)

Bye

Lost 7-5, 6-3 to Courtlyn Davies-Isaac Sharp (Weiser seniors)

Won 6-2, 6-0 over Travis Nail-Brian Burkenbine (Grangeville freshmen)

Won 6-4, 7-6 (5) over Kevin Bergquist-Spencer Richardson (Weiser senior-sophomore)

Lost 6-4, 3-6, 7-6 (5) to Landon Smyser-Chance Velie (Parma junior-freshman)

Girls doubles (12 teams)

Final results

1—Shania Gustafson-Chelsea Macumber (Clark Fork juniors, 3rd GD 2008)

2—Marin Shepardson-Emmy O'Reilly (CS seniors)

3—Alysha Rohrbacher-Amanda Chaney (Parma junior-sophomore)

4—Mary Lancaster-Hallie Hopkins (Weiser seniors)

Summary: CS 2-3 match record, 16 points GD

Championship—Shania Gustafson-Chelsea Macumber (Clark Fork juniors) 6-2, 6-1 over Marin Shepardson-Emmy O'Reilly (CS seniors)

Third place—Alysha Rohrbacher-Amanda Chaney (Parma junior-sophomore) 6-1, 6-2 over Mary Lancaster-Hallie Hopkins (Weiser seniors)

Local players

Marin Shepardson-Emmy O'Reilly (CS seniors, 2-1)

Bye

Won 3-6, 6-0, 6-3 over Karli Farmer-Jami Farmer (Fruitland sophomores)

Won 7-6, 6-4 over Mary Lancaster-Hallie Hopkins (Weiser seniors)

Lost 6-2, 6-1 to Shania Gustafson-Chelsea Macumber (Clark Fork juniors)—championship

Morgan Atkinson-Teagen Palmer (CS freshmen, 0-2)

Lost 6-2, 6-2 to Tanna Pettit-Erin Tolman (Weiser sophomores)

Lost 4-6, 6-1, 7-6 to Karli Farmer-Jami Farmer (Fruitland sophomores)

Mixed doubles (12 teams)

Final results

1—Nathan Nielsen-Alli Nielsen (Parma juniors)

2—Marc Soelberg-Hornbeck (Payette)

3—Tanner Flanigan-Ricki Eshman (CS juniors)

4—Scott Hutchinson-Jami Farmer (Fruitland senior-sophomore)

Summary: CS 6-3 match record, 16 points MD

Championship—Nathan Nielsen-Alli Nielsen (Parma juniors) 5-7, 6-3, 6-1 over Marc Soelberg-Hornbeck (Payette)

Third place—Tanner Flanigan-Ricki Eshman (CS juniors) 6-2, 6-4 over Scott Hutchinson-Jami Farmer (Fruitland senior-sophomore)

Local players

Tanner Flanigan-Ricki Eshman (CS juniors, 3-1)

Bye

Won 6-2, 4-6, 6-4 over Scott Hutchinson-Jami Farmer (Fruitland senior-sophomore)

Lost 6-1, 6-4 to Nathan Nielsen-Alli Nielsen (Parma juniors)

Won 6-2, 6-4 over John Martin-Melissa Becker (CS senior-junior)

Won 6-2, 6-4 over Scott Hutchinson-Jami Farmer (Fruitland senior-sophomore)—third place

John Martin-Melissa Becker (CS senior-junior, 3-2)

Won 6-1, 6-3 over Nate Nesbitt-Celeste Komance (Clark Fork sophomore-freshman)

Lost 6-3, 6-3 to Marc Soelberg-Hornbeck (Payette)

Won 6-1, 6-3 over Kevin Cannon-Hannah Thompson (Deary sophomores)

Won 6-1, 6-3 over Drew Brint-Camille Tosten (Grangeville juniors)

Lost 6-2, 6-4 to Tanner Flanigan-Ricki Eshman (CS juniors)




 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2021 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.