Wednesday, May 7, 2008

Tennis teams ready for districts

WRHS, Community School players


It's time for Wood River High School and Community School tennis players to get down and focus, with state tournament berths on the line.

Coach Phil Huss' Community School Cutthroats host the Fourth District 3A district tournament Friday, May 9 at 9 a.m. at Sun Valley Tennis Club.

Visiting will be players from Gooding and Sugar-Salem.

Meanwhile, Wood River travels to the Great Basin Conference tournament today, Wednesday and Thursday, May 8 at Century High School in Pocatello. It's a return trip to the Gate City for coach Vicki Johnston's Wolverines.

On Saturday, Wood River defeated Century of Pocatello 9-3 (sweeping girls' singles, boys' doubles and girls' doubles) and also beat Pocatello 8-4.

The Wolverine girls' singles group of #1 Anna Chrysikopoulos, #2 Maya Diem and #3 Jordan Hendricks swept their matches at Pokey Saturday.

Boys' doubles winners included William Eagan and Andrew Pfeiffer, Scott Pike and Morgan Pike, and Eagan and Jordan Niedrich.

The Community School defeated the Minico Spartans 9-3 Friday at Sun Valley Tennis Clbu and also lost to 5A Twin Falls 7-5 Thursday.

The Cutthroats swept boys' singles in the two meets with #1 Travis Stone, #2 Paul Davis and #3 Chet Stephens, while #1 girls' singles Courtney Hamilton dropped only two games in two straight-set victories.

Results from recent meets:

CommSchool 9, Minico 3

Boys' singles: #1—Travis Stone (CS) 6-0, 6-0 over Aaron Kloepfer (M). #2—Paul Davis (CS) 6-3, 6-0 over Kurt Kobayashi (M). #3—Chet Stephens (CS) 6-0, 6-1 over Erik VanEvery (M).

Girls' singles: #1—Courtney Hamilton (CS) 6-1, 6-0 over Lacy VanEvery (M). #2—Emma Wilander (CS) 6-2, 6-1 over Addie Herrera (M). #3—Maddie duPont (CS) 6-2, 6-1 over Samantha Halverson (M).

Boys' doubles: #1—Peter Atkinson and Tanner Flanigan (CS) 6-3, 6-0 over Ben Child and Sheldon Zimmerman (M). #2—Wyatt Bunce and Bergen Palmer (CS) 6-4, 6-2 over Matt Child and Derek Jentzsch (M).

Girls' doubles: #1—Ricki Eshman and Marin Shepardson (CS) 6-1, 6-2 over Erin Barnes and Caitlyn Chandler (M). #2—Hailey Hansen and Cailee Neiwert (M) 6-0, 6-1 over Austin Nalen and Courtlyn Jones (CS).

Mixed doubles: #1—Kevin Jurgensmeier and Karee Jurgensmeier (M) 6-2, 6-1 over J.J. Martin and Melissa Becker (CS). #2—Jake Sanford and Kathleen Child (M) 7-6, 6-2 over McClain Porter and Hailey Zanes (CS).

Twin Falls 7, CommSchool 5

Boys' singles: #1—Travis Stone (CS) 6-4, 6-0 over Jason Sipe (TF). #2—Paul Davis (CS) 2-6, 6-2, 6-2 over Mason Claxton (TF). #3—Chet Stephens (CS) 6-2, 6-2 over Sam Plant (TF).

Girls' singles: #1—Courtney Hamilton (CS) 6-1, 6-0 over Andrea Jones (TF). #2—Camille Flournoy (TF) 6-0, 6-1 over Emmy O'Reilly (CS). #3—Sydney Storms (TF) 6-0, 6-0 over Emma Wilander (CS).

Boys' doubles: #1—Peter Atkinson and Tanner Flanigan (CS) 6-2, 3-6, 6-4 over Koalby Claxton and Andrew Bortz (TF). #2—Casey Petty and Trent Petty (TF) 6-1, 6-0 over Wyatt Bunce and McClain Porter (CS).

Girls' doubles: #1—Kristine Downard and Emina Mesic (TF) 6-4, 6-2 over Ricki Eshman and Courtlyn Jones (CS). #2—Becci Smith and Elizabeth Middleton (TF) 6-2, 7-5 over Austin Nalen and Marin Shepardson (CS).

Mixed doubles: #1—Andrew Harmon and Meredith LaPatra (TF) 6-4, 6-2 over J.J. Martin and Melissa Becker (CS). #2—Steven Boomhower and Sarah Hawkins (TF) 6-1, 6-2 over Bergen Palmer and Hailey Zanes (CS).

Minico 7, Wood River 5

Boys' singles: #1—Andrew Pfeiffer (WR) 6-1, 6-1 over Aaron Kloepfer (M). #2—Kurt Kobayashi (M) 6-2, 1-6, 6-2 over Jason Barbee (WR). #3—Johnny Burbridge (WR) 3-6, 6-2, 6-3 over Erik VanEvery (M).

Girls' singles: #1—Lacy VanEvery (M) 7-5, 6-0 over Aya Masumitsu (WR). #2—Allie Freund (WR) 6-4, 7-5 over Addie Herrera (M). #3—Emilie Jeneson (WR) 6-2, 6-1 over Samantha Halverson (M).

Boys' doubles: #1—Ben Child and Sheldon Zimmerman (M) 6-1, 6-0 over Hunter Scarborough and Ben Hofferber (WR). #2—Matt Child and Derek Jentzsch (M) 6-2, 6-0 over Nick Allen and Brian Perry (WR).

Girls' doubles: #1—Tessa Barrow and Kami Doan (WR) 6-0, 6-3 over Erin Barnes and Caitlyn Chandler (M). #2—Hailey Hansen and Cailee Neiwert (M) 6-4, 6-2 over Laiz Pereira and Tory Lakey (WR).

Mixed doubles: #1—Kevin Jurgensmeier and Karee Jurgensmeier (M) 6-2, 6-1 over Alex Henning and Lauren Reutter (WR). #2—Jake Sanford and Kathleen Child (M) 7-6, 6-2 over Will Drier and Halsey Pierce (WR).




 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2021 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.