Wednesday, May 23, 2007

2007 State 4A tennis tournament

May 18-19 at Vallivue and Caldwell HSs, Caldwell


17 schools, 128 players

Final team totals (state qualifiers in parentheses)

1—Bishop Kelly of Boise (15) 90 points—8th state title in 10 years, 17th overall

2—Hillcrest of Idaho Falls (17) 81 points.

3—Century of Pocatello (6) 38 points.

4—Sandpoint (10) 32 points.

5—Moscow (6) 26 points.

6—Wood River (7) 24 points.

7—Burley (8) 22 points. 8—Blackfoot (5) 15 points. 9—Pocatello (11) 14.

10—Skyview of Nampa (10) 8 points. 11—Emmett (8) 7. 12—Nampa (7) 6.

13—Jerome (4) 4 points. 14—Mountain Home (2) 2; Minico (4) 2; and Kuna (6) 2.

17—Bonneville (2) 1.

Points by category—

(90)—Bishop Kelly 20 BS, 16 GS, 28 BD, 22 GD, 4 MD=90

1st—BS, GD, MD. 2nd—GS, BD. 3rd—BD.

(81)—Hillcrest 16 BS, 23 GS, 11 BD, 28 GD, 3 MD=81

1st—GS. 2nd—GD. 3rd—BS, GD. 4th—BD.

(38)—Century 12 BS, 10 GS, 0 BD, 0 GD, 16 MD=38

1st—none. 2nd—MD.

(24)—Wood River 0 BS, 1 GS, 0 BD, 3 GD, 20 MD=24

1st—MD.

Points by singles/doubles—

24—Wood River (7-6 all matches)—1 point singles (1-2), 23 points doubles (6-4)

State team championships (39th time):

2007 (4A)—Bishop Kelly (17th state title)

2006 (4A)—Bishop Kelly (16th state title) and Hillcrest

2005 (4A)—Bishop Kelly (15th state title)

2004 (4A)—Bishop Kelly

2003 (4A)—Vallivue

2002 (4A)—Vallivue.

2001 (4A)—Bishop Kelly.

1998-2000 (Class B)—Bishop Kelly. 1997—Jerome.

1996—Homedale. 1995—Bishop Kelly. 1993-94—Parma. 1992—Jerome.

1991—Parma. 1989-90—Jerome. 1988—Wood River. 1987—Vallivue.

1986—Wood River. 1985—Jerome. 1983-84—Bishop Kelly. 1982—Wood River.

1981—Gooding. 1975-80—Bishop Kelly. 1973-74—Payette. 1972—Bishop Kelly.

1971—Parma. 1970—Parma and Jerome. 1968-69—Parma.

Number of state team titles (big and small schools, since 1963)—Bishop Kelly 17, Capital 16, Borah 10, Parma 8, Centennial 7, Jerome 6, Boise 6, Community School 5, Wood River 3, Vallivue 3, Meridian 3, Homedale 2, Idaho Falls 2, Payette 2, Gooding 1, Nampa 1, Twin Falls 1, Hillcrest 1.

This was the 32nd year Wood River represented at state.

State titlists (14—3 S, 11 D):

2007 (4A)—Cory Rutkowski and Whitney DeBree MD.

2004—Jackie Safran and Devon Bunce, GD.

2003—Dixon Mooseau and Hadley DeBree MD.

2002—Ashley Lakey and Jessie Woodyard GD.

2001—Casey Werth and Vince Nagashima BD; Ned Flanagan and Aprilia Hagglof MD.

1989 and 1990—John Driscoll BS. 1986—John Jacoby BS.

1986—Marianne Moore and Ann Ferries GD. 1982—Adele Allender and Anise Morrow GD.

1980—Hal Sweasey and Lance Levy BD. 1979—Laura Newcomb and Eric Exline MD.

1978—Jonathan Angle and Buddy Levy BD.

------------------------------------------------------------------

Boys singles (16 players)

Final results

1—Matt Schaff (Bishop Kelly senior)

2—Stephen Kwaitkowski (Moscow senior)

3—James Weber (Hillcrest sophomore)

4—Tom Delehanty (Century junior)

Summary: WR 0-0 match record, 0 points BS

Championship—Matt Schaff (Bishop Kelly senior) 6-2, 6-4 over Stephen Kwaitkowski (Moscow senior)

Third place—James Weber (Hillcrest sophomore) 6-0, 6-1 over Tom Delehanty (Century junior)

---------------------------------------------------------------------------------

Girls singles (16 players)

Final results

1—Brooke Sailer (Hillcrest junior, last year's 4A girls' singles champion)

2—Kassie Seger (Bishop Kelly junior)

3—Abby Helander (Sandpoint sophomore)

4—Liz Anderson (Century sophomore)

Summary: WR 1-2 match record, 1 point GS

Championship—Brooke Sailer (Hillcrest junior) 6-7, 7-6, 6-3 over Kassie Seger (Bishop Kelly junior)

Third place—Abby Helander (Sandpoint sophomore) 6-3, 7-5 over Liz Anderson (Century sophomore)

Local players

Tanya Greenwood (WR sophomore 1-2)

lost 7-5, 6-0 to Lindsay Woodland (Hillcrest junior)

won 6-1, 6-2 over Emily Cundick (Pocatello sophomore)

lost 6-4, 6-1 to Muriel Barrus (Emmett senior)

----------------------------------------------------------------------------

Boys doubles (16 teams)

Final results

1—Dax Greener-Kolby Carpenter (Burley seniors)

2—Tommy Harrison-Blaine Massey (Bishop Kelly sophomores)

3—Tom Whitt-Jordan Helvie (Bishop Kelly seniors)

4—Jesse Salmon-Tyson Wood (Hillcrest sophomore-junior)

Summary: WR 0-2 match record, 0 points BD

Championship—Dax Greener-Kolby Carpenter (Burley seniors) 6-3, 6-2 over Tommy Harrison-Blaine Massey (Bishop Kelly sophomores)

Third place—Tom Whitt-Jordan Helvie (Bishop Kelly seniors) 3-6, 6-3, 6-2 over Jesse Salmon-Tyson Wood (Hillcrest sophomore-junior)

Local players

Paul Davis-Brendan Freund (WR freshmen 0-2)

lost 6-2, 6-1 to Tommy Harrison-Blaine Massey (Bishop Kelly sophomores)

lost 6-4, 7-5 to Michael Owens-Logan Robertson (Bonneville seniors)

------------------------------------------------------------------------------

Girls doubles (16 teams)

Final results

1—Olivia Weitz-Claire Fischer (Bishop Kelly juniors)

2—Beth Ann Baker-Kallie Ball (Hillcrest sophomore-freshman)

3—Jill Thueson-Olivia Weber (Hillcrest senior, sophomore)

4—Brittany Goodell-Madeline Woodhouse (Pocatello senior-junior)

Summary: WR 2-2 match record, 3 points GD

Championship—Olivia Weitz-Claire Fischer (Bishop Kelly juniors) 6-4, 3-6, 6-3 over

Beth Ann Baker-Kallie Ball (Hillcrest sophomore-freshman)

Third place—Jill Thueson-Olivia Weber (Hillcrest senior, sophomore) 6-1, 6-1 over Brittany Goodell-Madeline Woodhouse (Pocatello senior-junior)

Local players

Kira Gardner-Tessa Barrow (WR senior, junior 2-2)

won 7-5, 6-0 over Jessica Harrison-Laura Lantz (Bishop Kelly juniors)

lost 6-4, 6-2 to Maddie Dolny-Logan Levy (Moscow)

won 6-1, 6-1 over Jess Lindenberg-Victoria Johnson (Sandpoint sophomore-senior)

lost 6-2, 6-2 to Lynae Smith-Missy Burnett (Nampa junior-senior)

------------------------------------------------------------------------------

Mixed doubles (16 teams)

Final results

1—Cory Rutkowski-Whitney DeBree (WR seniors, 3rd place 4A MD in 2006)

2—Chester Kener-Krystle Maples (Century junior-senior)

3—Adam Durfee-Piper Wahlin (Sandpoint senior-freshman)

4—Ross Matsuura-Markie Jefferis (Blackfoot sophomore-senior)

Summary: WR 4-0 match record, 20 points MD

Championship—Cory Rutkowski-Whitney DeBree (WR seniors) 6-2, 6-3 over Chester Kener-Krystle Maples (Century junior-senior)

Third place—Adam Durfee-Piper Wahlin (Sandpoint senior-freshman) 6-0, 7-6 (7) over Ross Matsuura-Markie Jefferis (Blackfoot sophomore-senior)

Local players

Cory Rutkowski-Whitney DeBree (WR seniors 4-0, undefeated for the season)

won 6-2, 6-0 over Luke Erlebach-Ilicia Weissenbuehler (Emmett freshmen)

won 6-1, 6-0 over Matt Komma-Kendra Rollison (Bishop Kelly seniors)

won 6-1, 6-0 over Dustin Pierce-Jessie Novak (Sandpoint freshman-senior)

championship—won 6-2, 6-3 over Chester Kener-Krystle Maples (Century junior-senior)




 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2017 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.