Wednesday, June 14, 2006

2006 Coed Soccer League schedule


TEAMS, ROSTERS

There are 118 men and 52 women in this year's 170-player league.

1—Jade, Josh Glick, captain: Adam Tanous, Jack Dies, Baird Gourlay, Steve Walker, Tyler Davis Jeffers, Mikey Sinnott, Manuel Serrato, Hector Arias, Scott Danielson, Carlos Marquez, Karl Nichols, Brian Ros, Jason McIlhaney, Joslyn Dollar, Michelle Tews, Nicole Beahm, Margo Ros, Katy Spaulding and Megan Thomas (2 games vs. #2, #3).

2—Gold, Casey Mills, captain: Ted Dankanyin, Tim Graves, Fredy Quispe, Ken Morrell, Rob Butterfield, Matteo Ghiotto, Mark Bucknall, Chatham Baker, Shaun Kelly, Curt Martin, Brian Bailey, Salvatore Caredda, John Summers, Cassidy Doucette, Naomi Goldberg, Kaitlyn Zak, Valerie Edwards, Andrea Cooley, Katie Rauch and Collyn Dixon (2 games vs. #1, #4).

3—Natural, Casey Finegan and Katherine Rixon, co-captains: Victor Vandenberg, Xavier Beltran, Matt Hansen, Tyler Corrock, Brian Keaveny, Michael Leo, Jorge Mitma, Gavin McNeil, Rob Driemeyer, Raul Vandenberg, Jim Remke, Rian Timmons, Jose Gonzalez, Chris Flanigan, Cali Mayle, Lia Johnson, Sarah Lipton, Jessie Guilmethe, Kristi Vandenberg, Lilly Davies and Violeta Ruiz (2 games vs. #1, #4).

4—Pine, Siobhan Sutton, captain: John Campbell, Josh Green, Frank Medina, Taylor Rothgeb, Tod Kaplan, Michael Bulls, David Seamons, Jon Fitzgerald, Adam Swain, Matt Graff, Ross Campbell, Ryon Campbell, Leandro Stasi, Hank Warneck, Justin Watkins, Percy Hermosa, Lindsay Woodcock, Farrell Swain, Robin Shaw, Peyton Ladt and Kathy Kristenson (2 games vs. #2, #3).

5—Pink, Tizz Strachan Miller and Jody Zarkos, co-captains: Don Baker, Jess Kiesel, Josh Stanek, Peter Stevenson, Nate Schwing, John Kearney, Eric Hall, Mark Gasenica, Charles Friedman, Galen Webster, Zach Settle, Jeff Jones, Seth Dennis, George Tanner, Jenni Conrad, Vicki Johnston, Gina Thomas and Kristine Bretall (2 games vs. #6, #7).

6—Sapphire, Steve Dondero, captain: Teton Brown, Morgan Brown, Pete Ross, Brian Ross, Thayne Rolf, Josh Thornton, Pete Watkins, Jess Kiesel, Mustaf Bal, Mike Stevens, Chris Kinman, Jon Riley, Matt Morell, Brian Tierney, Jack Gilligan, Casey Hanrahan, Kathy Morell, Ireland King, Norah Parkinson, Jodi Meunier and Kimberly Brown (2 games vs. #5, #8).

7—Burgundy, Kurt Funkhouser, captain: Doug Oplt, Rob King, Hunter Storey, Slater Storey, Werner Morawitz, Harold Moniz, Aaron Thompson, Jason Lynch, Dominic Conti, Irwin Sentilles, Erik Lisk, Graham Unger, Todd Dunham, Sean Murphy, Dana Vallely, Lynn Chaldu, Jessica Kolkemann, Nicole Wark, Sarah Sentilles and Renee Spaulding (2 games vs. #5, #8).

8—Purple, Frank Stanton, captain: Ciro Lima, William Silva, Kevin McCann, Tony Gray, Reno Christino, Tim Kirby, Roman Rozy, Blake Jensen, Kyle Wright, Dan Gilmore, Eric Anderson, Lucio Mitma, Stewart Sonneland, Mike Spaulding, Brisa Ayub, Gillian Hatch, Mandy Martineau, Nancy Parsons-Brown, Lolly Greeninger and Jill Wernig (2 games vs. #6, #7).

SEASON SCHEDULE

(in general, each team scheduled for 9 games)

Games on the Atkinson Park lower and upper fields in Ketchum; at South Valley Sports Complex (Wood River High School) in Hailey; and at the Sagewillow Farms (Community School) fields in Elkhorn.

WEDNESDAY, JUNE 14

5:30 p.m. Sapphire #6 (Dondero) vs. Purple #8 (Stanton)—Ketchum lower

6:00 p.m. Gold #2 (Mills) vs. Pine #4 (Sutton)—Sagewillow lower

7:00 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Natural #3 (Finegan/Rixon)—Ketchum lower

FRIDAY, JUNE 16

6:00 p.m. Pink #5 (Miller/Zarkos) vs. Burgundy #7 (Funkhouser)—Ketchum lower

WEDNESDAY, JUNE 21

5:30 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Gold #2 (Mills)—Ketchum lower

6:00 p.m. Pink #5 (Miller/Zarkos) vs. Sapphire #6 (Dondero)—Sagewillow lower

7:00 p.m. Burgundy #7 (Funkhouser) vs. Purple #8 (Stanton)—Ketchum lower

FRIDAY, JUNE 23

6:00 p.m. Natural #3 (Finegan/Rixon) vs. Pine #4 (Sutton)—Ketchum lower

WEDNESDAY, JUNE 28

5:30 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Pine #4 (Sutton)—Ketchum lower

5:45 p.m. Sapphire #6 (Dondero) vs. Burgundy #7 (Funkhouser)—Sagewillow lower

7:00 p.m. Gold #2 (Mills) vs. Natural #3 (Finegan/Rixon)—Ketchum lower

7:15 p.m. Pink #5 (Miller/Zarkos) vs. Purple #8 (Stanton)—Sagewillow lower

FRIDAY, JUNE 30—No games scheduled

WEDNESDAY, JULY 5 (some games change from Sagewillow to Hailey)

5:30 p.m. Natural #3 (Finegan/Rixon) vs. Burgundy #7 (Funkhouser)—Ketchum lower

6:00 p.m. Pine #4 (Sutton) vs. Purple #8 (Stanton)—WRHS

7:00 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Pink #5 (Miller/Zarkos)—Ketchum lower

FRIDAY, JULY 7

6:00 p.m. Gold #2 (Mills) vs. Sapphire #6 (Dondero)—Ketchum lower

WEDNESDAY, JULY 12

5:30 p.m. Natural #3 (Finegan/Rixon) vs. Purple #8 (Stanton)—Ketchum lower

6:00 p.m. Gold #2 (Mills) vs. Burgundy #7 (Funkhouser)—WRHS

7:00 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Sapphire #6 (Dondero)—Ketchum lower

FRIDAY, JULY 14

6:00 p.m. Pine #4 (Sutton) vs. Pink #5 (Miller/Zarkos)—Ketchum lower

WEDNESDAY, JULY 19

5:30 p.m. Natural #3 (Finegan/Rixon) vs. Pink #5 (Miller/Zarkos)—Ketchum lower

6:00 p.m. Pine #4 (Sutton) vs. Sapphire #6 (Dondero)—WRHS

7:00 p.m. Gold #2 (Mills) vs. Purple #8 (Stanton)—Ketchum lower

FRIDAY, JULY 21

6:00 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Burgundy #7 (Funkhouser)—Ketchum lower

WEDNESDAY, JULY 26

5:30 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Purple #8 (Stanton)—Ketchum lower

6:00 p.m. Gold #2 (Mills) vs. Pink #5 (Miller/Zarkos)—WRHS

7:00 p.m. Pine #4 (Sutton) vs. Burgundy #7 (Funkhouser)—Ketchum lower

FRIDAY, JULY 28

6:00 p.m. Natural #3 (Finegan/Rixon) vs. Sapphire #6 (Dondero)—Ketchum lower

WEDNESDAY, AUGUST 2 (all games rest of the season at Atkinson Park)

5:30 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Gold #2 (Mills)—Ketchum lower

5:30 p.m. Pink #5 (Miller/Zarkos) vs. Sapphire #6 (Dondero)—Ketchum upper

7:00 p.m. Burgundy #7 (Funkhouser) vs. Purple #8 (Stanton)—Ketchum lower

7:00 p.m. Natural #3 (Finegan/Rixon) vs. Pine #4 (Sutton)—Ketchum upper

FRIDAY, AUGUST 5—no games scheduled

WEDNESDAY, AUGUST 9

5:30 p.m. Pink #5 (Miller/Zarkos) vs. Burgundy #7 (Funkhouser)—Ketchum lower

6:00 p.m. Gold #2 (Mills) vs. Pine #4 (Sutton)—Ketchum upper

7:00 p.m. Jade #1 (Glick) vs. Natural #3 (Finegan/Rixon)—Ketchum lower

FRIDAY, AUGUST 11

6:00 p.m. Sapphire #6 (Dondero) vs. Purple #8 (Stanton)—Ketchum lower




 Local Weather 
Search archives:


Copyright © 2017 Express Publishing Inc.   Terms of Use   Privacy Policy
All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited. 

The Idaho Mountain Express is distributed free to residents and guests throughout the Sun Valley, Idaho resort area community. Subscribers to the Idaho Mountain Express will read these stories and others in this week's issue.