Blaine County
Title
SV Men's Adult
Baseball League
The
league’s seventh season, featuring games at Founders Field in Hailey.
They are held Tuesdays and Thursdays plus selected Sundays. Each team
scheduled for 12 games. Second team listed is the home team. All payments
due May 31.
TEAMS, ROSTERS
1—Waxroom
Snappers: Curtis
Bacca, Matt Buxton, Tim Carter, James Cordes, Jimmy Hart, Cam Lloyd, Kevin
Mora, Tim Mott, Anthony Naghsh, Billy Neal, Max Paisley, John Rathfon,
Gunnar Whitehead, Peter Whitehead and Chris Zarkos.
2—River
Run Auto Parts/Coors Light Cobras: Anthony
Anderson, Brent Anderson, Bryan Burrell, Jeff Burrell, Jesse Deckard, Jeff
Farrow, Dave Fox, Dan Gearhart, Jim Jaquet, Brian Nelson, James Nelson,
Matt Nelson, Christian Nickum, Hoss Schmidt and Zach Sewell.
3—Lefty’s
River Dogs: Mike
Abald, Craig Anderson, Paul Creighton, Mark Elsbree, Dave Hausmann, Jim
Jorgensen, Derek Lloyd, Erik Nilsen, Buffalo Rixon, Rusty Seaward, Scott
Seaward and Pat Revallier.
4—Twist
‘n Trout Alley Cats: Josh
Charlat, Nelson Drewien, Brandon Hughes, Don Linck, Lane Monroe, Patrick
Mullen, Jeff Sarchett, Robin Sarchett, Ric Slone, Danny Turner, Dan
Freeman, Rod Watson, Bart Thompson and Joe Castle.
5—Sawtooth
Auto Sales/AMT Rapids: Josh
Aldinger, Max Bailey, Andy Beck, Matt Beck, Rick Bradshaw, Matt Douthit,
Cory Goicoechea, Paul Goicoechea, Carl Koonce, Dennis McLean, Trevor
Nordstrom, Karl Nordstrom, Jeff Poggi, Shane Quarles, Ryan Stavros and
Matt Zachary.
SUNDAY,
JUNE 2
11:00 a.m.
Snappers vs. River Dogs
2:00 p.m. Rapids vs. Cobras
5:00 p.m. Alley Cats vs. Rapids
TUESDAY,
JUNE 4
6:00 p.m. Alley
Cats vs. Snappers
THURSDAY,
JUNE 6
6:00 p.m. Cobras
vs. River Dogs
TUESDAY,
JUNE 11
6:00 p.m.
Snappers vs. Rapids
THURSDAY,
JUNE 13
6:00 p.m. Cobras
vs. Alley Cats
TUESDAY,
JUNE 18
6:00 p.m. Cobras
vs. Snappers
THURSDAY,
JUNE 20
6:00 p.m. Alley
Cats vs. River Dogs
TUESDAY,
JUNE 25
6:00 p.m. Rapids
vs. Alley Cats
THURSDAY,
JUNE 27
6:00 p.m. River
Dogs vs. Cobras
TUESDAY,
JULY 2
6:00 p.m. River
Dogs vs. Rapids
TUESDAY,
JULY 9
6:00 p.m.
Snappers vs. Alley Cats
THURSDAY,
JULY 11
6:00 p.m. Rapids
vs. River Dogs
TUESDAY,
JULY 16
6:00 p.m.
Snappers vs. Cobras
THURSDAY,
JULY 18
6:00 p.m. Rapids
vs. Alley Cats
SATURDAY
AND SUNDAY, JULY 20-21
Blaine County Title Wood
Bat tournament,
with a barbecue by Leftys’ Bar & Grill
TUESDAY,
JULY 23
6:00 p.m. River
Dogs vs. Snappers
THURSDAY,
JULY 25
6:00 p.m. Alley
Cats vs. Cobras
SUNDAY,
JULY 28
11:00 a.m. River
Dogs vs. Alley Cats
2:00 p.m. Rapids vs. Snappers
TUESDAY,
JULY 30
6:00 p.m. Cobras
vs. Snappers
THURSDAY,
AUGUST 1
6:00 p.m. River
Dogs vs. Rapids
SUNDAY,
AUGUST 4
11:00 a.m.
Snappers vs. River Dogs
2:00 p.m. Cobras vs. Rapids
TUESDAY,
AUGUST 6
6:00 p.m. Alley
Cats vs. Snappers
THURSDAY,
AUGUST 8
6:00 p.m. Rapids
vs. Cobras
SUNDAY,
AUGUST 11
10:00 a.m.
Snappers vs. Rapids
1:00 p.m. River Dogs vs. Cobras
4:00 p.m. Alley Cats vs. River Dogs
TUESDAY,
AUGUST 13
6:00 p.m. Cobras
vs. Alley Cats
SATURDAY
AND SUNDAY, AUGUST 17-18
Playoffs (top
four teams) at Founders Field
SATURDAY
AND SUNDAY, AUGUST 24-25
Wood River World
Series (best two of three)
Final
standings 2001:
Snappers 13-8, Cobras 14-6, River Dogs 10-9, Alley Cats 7-11, Sounds 3-13
Wood River
World Series past champions:
2001—Snappers.
1999 and 2000—Cobras. 1998—Alley Cats. 1997—Cobras.
1996—Snappers.