Back to Home Page

Local Links
Sun Valley Guide
Hemingway in Sun Valley
Real Estate

Opinion Column
For the week of May 10 through May 16, 2000

Blaine County track meet results


May 6, 2000, the annual Blaine County track and field meet at Carey School athletic field. Sponsored by the Blaine County Recreation District and volunteers. The top 2 finishers in each event (ages 9-14) qualified for the state meet Saturday, July 8 in Pocatello.

Final girls' standings: 1—Hailey 267 points. 2—Carey 203. 3—Ketchum 70. 4—Bellevue 33. 5—Camas County 14.

Final boys' standings: 1—Hailey 218.5 points. 2—Carey 147. 3—Ketchum 133.5. 4—Bellevue 32. 5—Arco 18. 6—Camas County 10.

 

Ages 9-10 (1990-91)

 

Girls' long jump: 1—Lindsi Robinson (H) 5-11. 2—Kaitlin Morgan (H) 5-6. 3—Lyndsey Lascheck (H) 5-3. 4—Hannah Fuller (H) 5-2 . 5—Brooke Bingham (C) 5-0. 6—Gina Weisbaum (H) 5-0.

Girls' softball throw: 1—Colby Barney (H) 87-10. 2—Hayley Hinojosa (K) 82-6 . 3—Gina Weisbaum (H) 70-2 . 4—McKenna Murphy (K) 63-0. 5—Angela Coleman (H) 61-9. 6—Chelsea Broadie (H) 60-10.

Girls' 50m: 1—Hayley Hinojosa (K) 8.4. 2—McKenna Murphy (K) 8.45. 3—Chelsea Broadie (H) 9.1. 4—Hailey Libert (H) 9.2. 5—Kira Gardner (K) 9.29. 6 (tie)—Kaylie Sheffield (K) and Sophie Rebillon (K) 9.3.

Girls' 100m: 1—Colby Barney (H) 15.8. 2—Hayley Hinojosa (K) 16.34. 3—McKenna Murphy (K) 17.2. 4—Krista Allen (C) 17.4. 5 (tie)—Lyndsey Lascheck (H) and Chelsea Broadie (H) 17.7.

Girls' 200m: 1—Taylor Whitby (C) 35.51. 2—Kelsey Green (C) 37.63. 3—Auriel Salcido (H) 38.14. 4—Lyndsey Lascheck (H) 38.28. 5—Sarah Tracy (H) 39.79. 6—Sarah Fuller (H) 40.9.

Girls' 400m: 1—Lindsi Robinson (H) 1:24.54. 2—Taylor Whitby (C) 1:25.4. 3—Tessa Barrow (H) 1:25.92. 4—Hannah Fuller (H) 1:28.88. 5—Katie Morgan (H) 1:37.2. 6—Brooke Bingham (C) 1:39.14.

Girls' 400m relay: 1—Hailey (anchor Barney) 1:10.35. 2—Carey (anchor Bailey) 1:13.9. 3—Carey (anchor Green) 1:18.97. 4—Hailey (anchor Pettingill) 1:21.65. 5—Ketchum (anchor Gardner) 1:21.9. 6—Hailey (anchor Tracy) 1:22.30. 7—Hailey (anchor Grubbs) 1:24.4.

Boys' long jump: 1—Jordan Lemons (Camas) 5-11 . 2—Matt Libert (H) 5-11 . 3—Gus Engelhardt (H) 5-10. 4—Hayden Waller (H) 5-7. 5—Tanner Flanigan (K) 5-6 . 6—Michael Brunker (H) 5-6.

Boys' softball throw: 1—Travis Stone (K) 128-1. 2—Peter Driscoll (K) 90-3. 3—D.J. Simpson (C) 86-11. 4—C.J. Gorringe (H) 85-4. 5—Kurt Yates (H) 81-5. 6—Brian Town (H) 79-0.

Boys' 50m: 1—Travis Stone (K) 7.9. 2—Wiley Chubb (K) 8.2. 3—Scott Phelan (K) 8.23. 4—Hayden Waller (H) 8.47. 5—Michael Brunker (H) 8.57. 6—Heith Adamson (C) 8.8.

Boys' 100m: 1—C.J. Gorringe (H) 15.7. 2—Connor Rivera (C) 16.5. 3—Gus Engelhardt (H) 17.23. 4—Nic Turco (H) 17.7. 5 (tie)—Reed Stokes (H) and Niels McMahon (K) 18.04.

Boys' 200m: 1—Peter Driscoll (K) 33.71. 2—Matt Libert (H) 34.9. 3—Tanner Flanigan (K) 35.46. 4—Coby Yates (H) 38.24. 5—Nic Turco (H) 38.65. 6—Austin Moses (K) 38.76.

Boys' 400m: 1—Scott Ellsworth (C) 1:22.10. 2—D.J. Simpson (C) 1:24.0. 3—Zach Lowry (H) 1:28.20. 4—Nic Turco (H) 1:30.26.

Boys' 400m relay: 1—Hailey (anchor Libert) 1:04.8. 2—Ketchum (anchor Stone) 1:06.0. 3—Carey (anchor Rivera) 1:11.0. 4—Ketchum (anchor Peterson) 1:13.0. 5—Hailey (anchor Fullmer) 1:20.0.

 

Ages 11-12 (1988-89)

 

Girls' long jump: 1—Lauren Eder (H) 6-0. 2—Serene Bingham (C) 6-0. 3—RayAnne Hennefer (C) 5-10. 4—Annie Keenan (K) 5-6 . 5—Allison Shaffer (C) 5-6. 6—Jessica Waszak (H) 5-4.

Girls' softball throw: 1— Brenna Sue Silva (C) 104-5 . 2—Briana Hull-Mullins (H) 92-10. 3—Brittany Hennefer (C) 92-8. 4—Lacey Peterson (C) 92-7 . 5—Jessica Kirkland (C) 77-9 . 6—Stephanie Bird (H) 69-3 .

Girls' 100m: 1—April Levasseur (H) 15.1. 2—Lauren Eder (H) 15.2. 3—Kasey Jo Lemons (Camas) 15.67. 4—Michelle McMurdo (H) 15.96. 5—Cassie Weaver (C) 16.06. 6—Trista Behr (H) 16.4.

Girls' 200m: 1—Brenna Sue Silva (C) 32.70. 2—Kasey Jo Lemons (Camas) 33.14. 3—RayAnne Hennefer (C) 33.17. 4—Stephanie Bird (H) 35.62. 5—Serene Bingham (C) 36.54. 6—Mandy McAllister (H) 36.7.

Girls' 400m: 1—Brittany Hennefer (C) 1:18.28. 2—Briana Hull-Mullins (H) 1:22.2. 3—Emily Olsen (C) 1:26.89. 4—Brittany Barney (H) 1:28.13. 5—Tess Dahlgren (K) 1:28.97. 6—Mali Noyes (K) 1:30.3.

Girls' 800m: 1—Allison Shaffer (C) 3:14.6.

Girls' 400m relay: 1—Carey (anchor Hennefer) 1:02.53. 2—Hailey (anchor Levasseur) 1:06.64. 3—Carey (anchor Shaffer) 1:07.15. 4—Hailey (anchor McMurdo) 1:07.62. 5—Hailey (anchor Bird) 1:09. 6—Ketchum (anchor Parry) 1:10. 7—Carey (anchor Patterson) 1:11.1.

Boys' long jump: 1—Colin Almquist (K) 6-10 . 2—Devin Simpson (C) 6-5. 3—Tobey Eagan (K) 6-4 . 4—Todd Adamson (C) 6-2. 5—Cody Baird (C) 6-1 . 6—Bronco Bravo (H) 6-1 .

Boys' softball throw: 1—Jeff Allred (H) 143-2. 2—Jesse Broadie (H) 131-6. 3—Drew Anderson (H) 130-3. 4—Justin Smith (H) 123-6. 5—Drake Fisher (H) 120-8. 6—Soren Ireland (H) 116-5.

Boys' 100m: 1—Colin Almquist (K) 14.8. 2—Jake Robinson (H) 15.3. 3—Tobey Eagan (K) 15.5. 4—Drew Anderson (H) 15.6. 5—Jeff Allred (H) 15.61. 6—Drake Fisher (H) 15.7.

Boys' 200m: 1—Tadd Green (C) 32.85. 2—Spencer Harris (K) 33.38. 3—Mikey Matteson (K) 34.5. 4—Bryce Moulton (H) 35.0. 5—Jason Syms (H) 36.15. 6—Tobey Eagan (K) 36.30.

Boys' 400m: 1—Todd Adamson (C) 1:11.25. 2—Kade Peterson (C) 1:14.7. 3—Brian Town (H) 1:17.80. 4—Spencer Harris (K) 1:17.92. 5—Tadd Green (C) 1:18.16. 6—Cody Baird (C) 1:19.1.

Boys' 800m: 1—Allen Peck (C) 2:55.8. 2—Brad Hunt (C) 2:59.5. 3—Danny Ward (H) 3:01.7. 4—Conor Davis (K) 3:07.6. 5—Devin Simpson (C) 3:11.4. 6—Ray Bryson (H) 3:20.2.

Boys' 400m relay: 1—Hailey (anchor Town) 1:04.23. 2—Carey (anchor Hunt) 1:06.9. 3—Carey (anchor Adamson) 1:11.57.

 

Ages 13-14 (1986-87)

 

Girls' softball throw: 1—Stephanie Yates (H) 78-2. 2—Jordan Shouse (H) 70-0. 3—Katie Bryson (H) 65-4.

Girls' 100m: 1—Sarah Lynn Shaffer (C) 15.1. 2—Stephanie Yates (H) 15.49. 3—Kortnee King (H) 15.83. 4—Jordan Shouse (H) 15.9.

Girls' 800m: 1—Brooke McAfee (C) 3:10.9. 2—Katie Bryson (H) 3:28.5. 3—Aleah Wiesen (H) 3:35.9.

Girls' 1600m: 1—Melissa Peck (C) 7:06.7. 2—Aleah Wiesen (H) 7:10.8.

Girls' 400m relay: 1—Carey (anchor McAfee) 1:03.89. 2—Hailey (anchor King) 1:07.4.

Boys' long jump: 1—Cody Hanawalt (H) 7-3. 2—Brian Adamson (C) 5-8.

Boys' softball throw: 1—Cody Zambiney (Arco) 182-4. 2—Matt Utter (Arco) 173-6.

Boys' 100m: 1—Cody Hanawalt (H) 14.3.

Boys' 800m: 1—Cody Hanawalt (H) 3:07.4.

Boys' 1600m: 1—Bryan Hill (C) 7:04. 2—Brian Adamson (C) 7:13.9.

 

Ages 8-and-under

 

Girls' long jump: 1—Jenni Murphy (C) 4-11 . 2—Sara Koonce (B) 4-7. 3—Amy Ellsworth (C) 4-6 . 4—Britta Gaeddert (K) 4-6 . 5—Kate Nero (K) 4-5. 6—Laura Baker (K) 4-2.

Girls' softball throw: 1—Grace Lagodrch (B) 47-11. 2—Monica Garceau (B) 44-0. 3—Stephanie Sloan (B) 42-10. 4—Kayla Morrissey (K) 38-0. 5—Britta Gaeddert (K) 35-5. 6—Karissa Coonce (B) 32-3.

Boys' long jump: 1—Gene Fairbrother (B) 5-1. 2—Zachary Herbert (H) 4-9 . 3—Nick Chase (B) 4-7 . 4—Ben Thompson (K) 4-7 . 5—Caleb Cenarrusa (C) 4-6. 6—Colton Jones (H) 4-6.

Boys' softball throw: 1—D.J. Anderson (H) 72-5. 2—Cody Phelps (H) 72-3. 3—Tyler Peters (H) 71-0. 4—Spencer Bailey (H) 69-3. 5—Zak Sjoberg (H) 67-7. 6—Todd Peck (C) 63-0.

 

Back to Front Page
Copyright 2000 Express Publishing Inc. All Rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of Express Publishing Inc. is prohibited.